Aktuálne správy Späť na správy
ŠIROKÝ: SR by malo presadzovať 40-percentné zníženie emisií do roku 2020
Monday 23 November 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 23. novembra (TASR) - Na decembrovom summite o Rámcovom dohovore OSN o zmene klímy v Kodani by sa okrem ministra životného prostredia Jozefa Medveďa mal podľa koordinátora Slovenskej klimatickej aliancie Pavla Širokého zúčastniť aj premiér Robert Fico. Ako dnes ďalej uviedol na tlačovej konferencii, Slovensko by malo podporovať presadenie zníženia emisií o 40 percent oproti ich výške v roku 1990, ako aj dlhodobý plán zníženia o 80 percent do roku 2050.
Pokračoval, že Slovensko by nemalo blokovať cieľ Európskej únie dosiahnuť zníženie o 30 percent do roku 2020. SR však spolu s novými členskými krajinami a Nemeckom považuje za dostatočne ambiciózne zníženie o 20 percent. Široký si tiež myslí, že rozvinuté krajiny by mali uznať svoju historickú zodpovednosť a investovať v rozvojových krajinách do nízkoemisných technológií. Za potrebné považuje aj vytvorenie konkrétnych cieľov a podpory obnoviteľných zdrojov, ktoré by podľa neho do roku 2030 mali predstavovať 30 percent z primárnych zdrojov krajiny.
Vláda na svojom poslednom zasadnutí (18.11.) odsúhlasila, že slovenskú delegáciu na decembrovom summite povedie šéf envirorezortu. Od summitu sa očakáva dosiahnutie dohody, ktorá nahradí od roku 2013 v súčasnosti platný Kjótsky protokol. Konferencia zmluvných strán potrvá od 7. do 18. decembra, pričom ministerský segment na najvyššej úrovni bude prebiehať počas posledných dvoch dní. Ten má ukončiť proces vyjednávania a schváliť konečnú podobu medzinárodnej dohody rozvinutých a rozvojových krajín na dosiahnutie zníženia nárastu globálnej teploty vzhľadom na jej preindustriálnu úroveň o dva stupne Celzia.
Zmena klímy, spôsobená rastúcimi emisiami skleníkových plynov, patrí medzi najvážnejšie globálne hrozby. Očakáva sa, že priemerná teplota vzduchu na Slovensku do roku 2030 vzrastie asi o 0,6 až 1,3 stupňa Celzia, pričom zvyšovanie teploty bude približne rovnaké v zime aj v lete. V rokoch 1901 až 2006 nárast teploty predstavoval asi 1,2 stupňa Celzia. Ako sa konštatuje v dlhodobej vízii rozvoja SR, väčší nárast teploty sa očakáva najmä pri väčšom globálnom vypúšťaní emisií CO2 a iných skleníkových plynov do ovzdušia, menší pri prijatí účinných opatrení.
Na Slovensku pripadá na jedného obyvateľa sedem až osem ton emisií CO2. Svetový priemer predstavuje šesť ton na človeka a priemer EÚ sa pohybuje okolo 11 ton emisií na osobu. Za najväčších producentov skleníkových plynov sa považuje USA, Európska únia, Čína, Rusko, India a Japonsko.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona