Aktuálne správy Späť na správy
USA: Republikáni chcú Obamu zastaviť, demokrati chcú od neho skutky (Fíčer)
Thursday 28 January 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Los Angeles 28. januára (TASR) – Milióny Američanov si v stredu večer pozreli prvú Správu o stave Únie z úst prezidenta Baracka Obamu. V západnej časti mesta Los Angeles delilo demokratických priaznivcov Obamu od jeho republikánskych odporcov iba niekoľko blokov. Ideologicky a názorovo však tieto dva tábory nemohli byť ďalej. Demokrati chcú od Obamu rýchlejšie a ráznejšie rozhodnutia, republikáni sa netaja, že mu chcú v akýchkoľvek zmenách zabrániť. Od minulého týždňa na to dokonca majú nový nástroj stelesnený v senátorskom kresle Scotta Browna.
"Oni chcú všetko len zastaviť. Mali by sme sa asi lepšie pozrieť na to, aký je vlastne ich plán B," komentoval po Obamovom prejave republikánsku kongresovú taktiku demokratický volič Tim Curl z Culver City. Zatiaľ najzásadnejší prejav Obamovej kariéry si prišiel pozrieť do kalifornského ústredia prezidentskej kampane Obama for America. Bol jedným z 82 ľudí, ktorí sa prihlásili, že sem prídu. Steny kancelárií ešte stále zdobili nápisy Hope a Change a hneď pri vchode dával na všetko pozor Obama – vyrobený z papiera, v životnej veľkosti a nalepený na stene. Nad jeho hlavou bola tabuľka s nápisom "najghándiovskejší", vyrobená jedným z účastníkov jeho predvolebnej kampane.
Na miesto, ktoré zohralo kľúčovú úlohu vo volebnej kampani v roku 2008, však napokon prišlo sotva 20 nadšencov. Jedným z najhorlivejších bol študent Sam Boland, ktorý vidí svoju najbližšiu budúcnosť v pozícii stážistu Bieleho domu. Po tom, ako pred dvoma rokmi robil kampaň pre Obamu, rozhodol sa stať politikom alebo politickým poradcom. Bolandovi sa na prejave páčilo, že Obama chce študentom odpustiť študentské pôžičky, pokiaľ sa rozhodnú pre verejnú službu. Najzásadnejší pre budúcnosť krajiny bude však podľa neho Obamov prísľub zdvojnásobenia exportu. "Aj keď to ani zďaleka nie je ako kedysi, náš export stále predstavuje masívny objem tovarov, takže ak by sa mu podarilo zdvojnásobiť to za jeden rok, to by bolo super," komentoval jedno z Obamových riešení mladý demokrat.
"Ako ste počuli od prezidenta, všetci sa musíme pustiť do práce a pomôcť mu," vyzvala hŕstku zväčša starších demokratov riaditeľka kalifornského centra Mary Jane Stevensonová, ktorá nezabudla pripomenúť, že ich pobočka má málo peňazí. Nedostatok prostriedkov mal byť aj príčinou toho, že organizátori stretnutia nedokázali ani do ukončenia prejavu sprevádzkovať jeho premietanie na veľkej obrazovke. "Máme problémy s pripojením na internet," vysvetlila jedna z pracovníčok centrály. "Ale ja ho chcem vidieť," odpovedala staršia černoška, ktorá po zistení, že politická centrála zápasí s technickými problémami, odišla a už sa nevrátila.
Ako švajčiarske hodinky fungovalo všetko v neďalekej reštaurácii, kde si veľkú miestnosť prenajali miestni republikáni. Po minulotýždňovom víťazstve Scotta Browna v súboji o senátorské kreslo štátu Massachusetts sa po celej krajine znova úspešne mobilizujú a koncentrujú na tohtoročné novembrové voľby. Na stenu reštaurácie v Los Angeles zavesili obrovskú americkú zástavu a z celého Obamovho prejavu sa najviac tešili na jeho koniec. "Potom si pozrieme republikánsku reakciu v podaní Boba McDonnella," skonštatoval jeden z organizátorov oficiálneho stretnutia kalifornských republikánov. Podľa nich ide krajina nesprávnym smerom a republikánski politici musia za každú cenu zabrániť demokratom v prevzatí "najlepšieho zdravotného systému vládou".
Obamova Správa o stave Únie sa niesla v znamení potreby ďalej pracovať a meniť Washington. Obama v ňom konštatoval, že celé jeho úsilie je zamerané na riešenie katastrofálnej situácie, ktorú zadelil po svojom predchodcovi. Voličom pripomenul, že v krajine s 300 miliónmi obyvateľov "demokracia môže byť hlučná" a že zmena "nebude ľahká".
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona