Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

ENVIRO: Približne 90% komunálneho odpadu v SR končí na 150 skládkach

Košice 28. januára (TASR) - Približne 90 % komunálneho odpadu z miest a obcí Slovenska končí na vyše 150 legálnych skládkach rôznej kvality. Zmeňme odpad na surovinu a energiu bolo mottom medzinárodnej konferencie, ktorú dnes v Košiciach zorganizovala spoločnosť KOSIT, a.s., zameraná na zber a zhodnocovanie odpadu v meste a okolí a prevádzkujúca jednu z dvoch slovenských mestských spaľovní.

Popri novinkách v európskej a domácej legislatíve, upravujúcej nakladanie s odpadmi, priblížili na podujatí projekt energetického zhodnotenia odpadu, ktorý KOSIT pripravuje pre Košice. Ako uviedol pre TASR projektový manažér Viliam Ferencei, pôjde o investíciu približne 22,5 milióna eur. Spresnil, že spočíva v modernizácii kotla na spaľovanie odpadu, inštalácii parnej turbíny na výrobu elektrickej energie a zabudovanie nového zariadenia na čistenie spalín.

Realizáciu začnú už v tomto roku. Rozvrhnutá je na dvojročné obdobie, pričom na konci sa kapacita spaľovne zo súčasne spaľovaných 70.000 ton odpadu ročne významne zvýši a linky energeticky zhodnotia všetok využiteľný odpad z mesta a okolia.

"Projekt KOSIT-u vítame. Svojím spôsobom zvyšuje pridanú hodnotu komunálneho odpadu, vytvára predpoklady na stabilizáciu cien a poplatkov a z dlhodobého hľadiska korešponduje s medzinárodnými trendmi v trvalo udržateľnom odpadovom hospodárstve," povedal košický primátor František Knapík.

Ako upozornili zástupcovia Ministerstva životného prostredia SR, podľa najnovšej smernice EÚ o odpadoch musia jej členovia do roku 2020 zabezpečiť 50-% recykláciu komunálneho odpadu, pričom trendom je popri znižovaní podielu odpadu na skládkach aj jeho energetické zhodnocovanie.

Trendy v separácii a znižovaní počtu skládok presadzuje aj Združenie miest a obcí Slovenska. Jeho výkonný podpredseda Milan Muška pripomenul, že ešte 250, zväčša malých obcí, sa do separovaného zberu zatiaľ nezapojilo a ďalším naliehavým problémom, ktorý musí riešiť samospráva, je likvidácia biologicky rozložiteľného odpadu.

Na konferencii priblížili skúsenosti a novinky v nakladaní s komunálnym odpadom aj odborníci zo Švédska, Maďarska a Česka.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt