Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Poľsko a s ním celý svet si pripomenul 65. výročie oslobodenia Osvienčimu

Osvienčim 27. januára (TASR) - V bývalom nacistickom koncentračnom tábore Osvienčim v Poľsku sa dnes za účasti predstaviteľov viacerých krajín kladením vencov a zapálením sviečok konali oslavy 65. výročia jeho oslobodenia.

Na mieste bývalého tábora smrti sa zišli aj tí, ktorým sa podarilo prežiť hrôzy vojny - niektorí v spoločnosti svojich odrastených detí. Kvety a sviečky sa kládli k stene pri bloku číslo 11, kde počas druhej svetovej vojny nacisti zastrelili tisícky Poliakov. Predstavitelia tiež vzdali úctu 231 sovietskym vojakom, ktorí zahynuli počas bojov o mesto a tábor.

K poľským predstaviteľom sa počas osláv v Birkenau pripojil aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Americký prezident Barack Obama vyzval na odpor voči antisemitizmu a ignorácii. Vo videoposolstve pre účastníkov osláv uviedol, že "ľudia nesmú nikdy hrať úlohu pasívneho svedka zla". Podľa neho človek nie je schopný páchať len zlo, ako o tom svedčí Osvienčim, ale aj dobro.

Jadwiga Bogucká, 84-ročná Poľka, ktorú v auguste 1944 poslali do tábora smrti v Osvienčime, pripomenula, že počasie bolo pred 65 rokmi, keď sa 27. januára zobudila a zistila, že Nemci utiekli, rovnako mrazivé ako dnes.

"Všetko bolo pokryté snehom a bolo veľmi chladno. Nezaznel gong ako zvyčajne na raňajky, avšak predchádzajúcu noc bol zvyčajný a dokonca ešte horší teror," uviedla Bogucká, ktorá mala v tom čase 19 rokov. "Opustila som barak, aby som videla, čo sa deje, a našla som všade mŕtve telá, pretože Nemci zastrelili každého, kto sa mohol pohnúť alebo sa pokúsil utiecť," dodala.

Vo Vatikáne pápež Benedikt XVI. hovoril o brutálnych trestných činoch nevýslovnej krutosti, ktoré boli spáchané v táboroch smrti, vybudovaných nacistickým Nemeckom. Zároveň sa vyjadril, aby tieto udalosti prispeli k úcte k dôstojnosti každej ľudskej bytosti, aby sa ľudia cítili ako jedna veľká rodina.

Izraelský prezident Šimon Peres v slávnostnom prejave pred nemeckým parlamentom vyzval na potrestanie tých prenasledovateľov, ktorí sú ešte nažive. Španielsky premiér José Luis Rodriguez Zapatero vyslovil želanie, aby táto krutá spomienka zostala večne živá.

Asi 1,1 milióna ľudí, prevažne židov, prišlo v tábore o život počas okupácie Poľska v druhej svetovej vojne.

Zdroj: AP

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt