Aktuálne správy Späť na správy
História: Našla sa časť starorímskeho právneho kódexu
Wednesday 27 January 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Londýn 27. januára (TASR) – Vedci objavili časť Gregoriánskeho kódexu, súboru právnych zásad rímskych cisárov, ktorý bol považovaný za navždy stratený.
Oznámili to historici Simon Corcoran a Benet Salway z University College London (UCL). K objavu došlo v rámci projektu Volterra, desaťročného výskumu rímskeho práva v jeho úplnom spoločenskom, právnom a politickom kontexte.
Ide o celkove 17 fragmentov pergamenu. Po ich zostavení sa ukázalo, že patria k dielu Codex Gregorianus (Gregoriánsky kódex), známemu iba z citácií v iných spisoch.
Codex Gregorianus bol zostavený niekedy okolo roku 300. Predstavuje súbor zákonov vydaných cisármi v starom Ríme, od Hadriána (117-138) po Diokleciána (284-305). O pôvodnej verzii sa vedelo málo, údajne sa nezachoval nijaký exemplár.
"Na fragmentoch je latinský, kaligraficky zapísaný text, ktorý vznikol azda už okolo roku 400. Používa veľký počet skratiek príznačných pre právnické texty. Písmo na oboch stranách pergamenu ukazuje, že máme do činenia skôr so stránkou či stránkami veľmi starého kódexu, než so zvitkom či voľnými poznámkami právnika," povedal Benet Salway.
"Obsahujú súbor odpovedí viacerých starorímskych cisárov na otázky, týkajúce sa právnych problémov, ktoré im adresovali rôzni príslušníci verejnosti. Odpovede sú zoradené chronologicky a zoskupené do tematicky rovnorodých kapitol pod zvýraznenými záhlaviami, pričom medzi riadkami sa vyskytujú opravy a čitateľské poznámky. Práve poznámky ukazujú, že tento exemplár sa intenzívne používal," pokračoval Salway.
Zachované fragmenty patria do odsekov o odvolacích procedúrach a nariadení o podmienkach premlčania, ktoré sa týkajú zatiaľ neidentifikovanej právnej veci. Obsah ladí s tým, čo dosiaľ bolo známe o Gregoriánskom kódexe z citácií v iných dokumentoch. Fragmenty však približujú aj nový materiál, s ktorým sa zatiaľ nik v novoveku nestretol.
Podľa všetkého sa do Londýna dostali z Konštantinopolu, metropoly Východorímskej a neskôr Byzantskej ríše, dnešného tureckého Istanbulu.
"Tieto fragmenty predstavujú prvé dôkazy, ako vyzerala pôvodná verzia Gregoriánskeho kódexu. Náš predbežný výskum potvrdzuje, že to bola pionierska práca v rámci dlhej tradície, ktorá zasahuje až do našej modernej éry. V konečnom dôsledku práve na základe názvu tejto práce a názvu sprievodného diela Codex Hermogenianus používame pojem 'kódex' vo význame 'právne rozhodnutia'," povedal Simon Corcoran.
Zdroj: Komuniké University College London z 26. 1. 2010.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona