Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

SAV: So životom na Slovensku sú spokojné približne dve tretiny obyvateľov

Bratislava 26. januára (TASR) - So životom na Slovensku je úplne alebo pomerne spokojných 65,5 percenta ľudí, čo sú približne dve tretiny obyvateľov. Najspokojnejší sú najmä obyvatelia Bratislavského, Košického, Trnavského a Nitrianskeho kraja, mladší ľudia do 30 rokov, ľudia s vyšším vzdelaním a tí, ktorí sa majú lepšie ako ich susedia. Slováci sú navyše so svojím životom spokojnejší ako napríklad Maďari a Rómovia.

Vyplýva to z výskumu ISSP Slovensko 2009-2010 na vzorke 1159 ľudí, o výsledkoch ktorého dnes na tlačovej konferencii Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) informoval Ján Bunčák z katedry sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FF UK) v Bratislave.

Ako Bunčák ďalej uviedol, celkovú priemernú mieru spokojnosti so životom pozitívne ovplyvňuje vyššia spokojnosť s rodinným životom, bývaním a spoločenským životom. "Spokojní sú predovšetkým ľudia, ktorí majú vyššie vzdelanie, ľudia, ktorí majú byty, dobre zarábajú a žijú na dobrej životnej úrovni," vymenoval sociológ s tým, že najväčšia spokojnosť sa na Slovensku spája aj s rodinným a spoločenským životom.

"To, s čím sme v priemere spokojní viac, je spoločenský život, ktorý je veľmi dôležitý najmä pre mladých ľudí, spokojnosť je aj s bývaním a najväčšia spokojnosť na Slovensku je s rodinným životom," doplnil Bunčák.

Priemernú mieru spokojnosti so životom podľa neho znižuje menšia spokojnosť so zdravím, vzdelaním a najmä životnou úrovňou. "Životná úroveň je pre dosiahnutie celkovej miery životnej spokojnosti určujúcim kritériom," poznamenal.

Za osobitne dôležitú skutočnosť považuje kritický pohľad verejnosti na vzdelanie, ktoré ľudia vo všeobecnosti považujú za dôležitú podmienku úspešného života a osobnej spokojnosti. "Treba upozorniť, že na Slovensku spokojnosť so vzdelaním nie je veľká. Ľudia si uvedomujú svoje vzdelanostné hendikepy a pociťujú ich ako niečo, čo im bráni dosiahnuť väčšie životné úspechy," vysvetlil Bunčák, podľa ktorého je to ale dobré, pretože to znamená, že ľudia majú a aj naďalej budú mať tendenciu sa vzdelávať.

Sociologický ústav SAV spoločne s katedrou sociológie na FF UK v Bratislave realizovali na jeseň roku 2009 sociologický výskum ISSP Slovensko 2009-2010. Zber údajov v teréne zabezpečila výskumná agentúra FOCUS, s.r.o. Výskum bolo možné realizovať vďaka pomoci Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) a je súčasťou riešenia projektu "Slovensko v kľúčových medzinárodných výskumoch: dvadsať rokov premien spoločnosti".

V súčasnosti je vo výskumnom programe ISSP zapojených 45 štátov z rôznych kontinentov. Výsledky jednotlivých modulov ISSP teda umožňujú aj medzinárodné porovnanie.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt