Aktuálne správy Späť na správy
Irak: Popravili "chemického Alího", ktorý má na svedomí smrť 5000 Kurdov
Monday 25 January 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bagdad 25. januára (TASR) - Za zločiny proti ľudskosti popravili dnes v Iraku bývalého blízkeho spolupracovníka exprezidenta Saddáma Husajna, Alího Hasana al-Madžída, známeho aj pod prezývkou "chemický Alí". Informoval o tom hovorca irackej vlády.
Poprava sa uskutočnila približne týždeň po tom, ako notoricky známeho Saddámovho príbuzného odsúdili na smrť za chemický útok, pri ktorom v roku 1988 prišlo o život viac ako 5000 Kurdov.
"Rozsudok smrti nad Alím Hasanom al-Madžídom bol vykonaný," oznámil hovorca irackej vlády Alí al-Dabbagh. Správu o poprave obesením oznámili krátko po tom, ako v centre Bagdadu došlo k trom samovražedným bombovým útokom, pri ktorých prišlo o život najmenej 24 ľudí. Nie je známe, či útoky nejako súvisia s popravou.
Madžída odsúdili na smrť 17. januára za chemický útok v kurdskom meste Halabdža v roku 1988. Zahynulo pri tom viac ako 5000 Kurdov.
Zdroj: Associated Press, Reuters
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona