Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Antropológia: Väčšina európskych mužov má blízkovýchodný pôvod

Leicester 20. januára (TASR) – Nová genetická analýza potvrdila, že väčšinu mužov v súčasnej Európe tvoria potomkovia prvých poľnohospodárov, ktorí sem prišli z Blízkeho východu, počínajúc dobou pred približne 10.000 rokmi.

V časopise Public Library of Science Biology to oznámil šestnásťčlenný tím vedcov z Veľkej Británie, Francúzska a Talianska, ktorý viedol Mark Jobling z Leicesterskej univerzity. Prvou autorkou článku bola jeho kolegyňa Patricia Balaresqueová.

Archeológovia nepochybujú, že poľnohospodárstvo sa do Európy dostalo z Blízkeho východu, ktorý je jeho kolískou, zrejme cez Anatóliu a potom Balkán, najmä dunajským koridorom. Rovnakou cestou, akú oveľa skôr meral anatomicky moderný človek druhu Homo sapiens, ktorý v Európe stretol pôvodných obyvateľov - neandertálcov.

Menej zhody už panuje v tom, či "poľnohospodársky balík" v podobe zdomácnených rastlín a zvierat, ako aj know-how, so sebou priniesli migranti, alebo sa šírilo od jednej populácie k druhej z juhovýchodu na severozápad kultúrno-technologickým prenosom. Najpravdepodobnejšie to prebiehalo obidvoma spôsobmi, no takmer všetci odborníci si myslia, že jeden prevažoval. Otázkou je, ktorý.

Odpoveď vedci hľadajú jednak klasickými archeologickými vykopávkami a skúmaním anatomických typov kostier, jednak pomocou genetiky. V druhom prípade takisto dvojako: buď analýzou DNA dnešných Európanov a porovnaním výsledkov s inými ľudskými skupinami, najmä na Blízkom východe, alebo analýzou DNA získanou z kostí dávnych obyvateľov Európy, ktorí žili v čase, keď sa v nej šírilo poľnohospodárstvo.

Tím Marka Joblinga použil prvú genetickú metódu. Sústredili sa na najbežnejšiu európsku líniu chromozómu Y prenášaného z otca na syna. Nositeľmi tejto tzv. haploskupiny s názvom R1b1b2 (R-M269) je 110 miliónov európskych mužov. Ukázalo sa, že jej zastúpenie stúpa z juhovýchodu na severozápad, pričom v Írsku dosahuje takmer 100 percent.

"Zamerali sme sa na rozloženie tejto línie, ako rozmanitá je v rôznych častiach Európy a ako je stará," povedal Mark Jobling. Výsledky naznačujú, že sa rozšírila spomenutým smerom do Európy priamou migráciou pôvodne blízkovýchodných nositeľov poľnohospodárstva, ktorá sa začala pred približne 10.000 rokmi.

"Celkove to znamená, že vyše 80 percent európskych chromozómov Y pochádza od príchodzích farmárov. Väčšina materských genetických línií oproti tomu podľa všetkého pochádza od lovcov-zberačov. Naznačuje nám to reprodukčnú výhodu mužov farmárov nad miestnymi mužmi lovcami-zberačmi počas najvýznamnejšieho kultúrneho prechodu histórie ľudstva, od lovu a zberu k poľnohospodárstvu – možno v tom dávnom čase byť farmárom bolo jednoducho viac sexi," doplnila Patricia Balaresqueová.

Ladí to so závermi, ktoré vlani v časopise Science uverejnil tím Barbary Bramantiovej a Joachima Burgera z Univerzity Johannesa Gutenberga v nemeckom Mainzi. Porovnali DNA z kostí európskych lovcov-zberačov a prvých európskych poľnohospodárov. Zistené zodpovedá migrácii poľnohospodárskych etník do Európy. A len malej genetickej spojitosti súčasných Európanov s lovcami-zberačmi. K ohniskovej oblasti prvých poľnohospodárov v strednej Európe, ľudu s tzv. lineárnou keramikou, patrilo aj juhozápadné Slovensko.

Zdroje:

Public Library of Science Biology z 19. 1. 2010

Komuniké University of Leicester z 19. 1. 2010

Science z 2. 10. 2009.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt