Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Nemecko: Digitalizovali povojnové dokumenty o obetiach nacizmu

Berlín 15. januára (TASR) - V archíve dokumentujúcom osud civilných obetí nacizmu dokončili digitalizáciu miliónov dokumentov, ktoré by mohli pomôcť výskumníkom dozvedieť sa viac o ľuďoch presídlených a vyhnaných z domova počas druhej svetovej vojny.

Archív Medzinárodnej pátracej služby (ITS) v nemeckom Bad Arolsene dnes oznámil, že digitalizácia dokumentov z povojnového obdobia, týkajúcich sa odsunutých osôb a emigrácie po konci vojny, trvala rok a pol.

Dokumenty poskytujú informácie o osude ľudí zachránených z koncentračných táborov, táborov nútených prác a zajateckých táborov. Okrem iného ide o dokumenty z nemeckých, rakúskych, talianskych a britských táborov pre ľudí vyhnaných z domovov, ako aj emigračné zoznamy, záznamy organizácií pre utečencov či zoznamy ľudí, ktorí prežili holokaust, zostavené židovskými organizáciami.

Medzi digitalizovanými dokumentmi je 350.000 dotazníkov "CM1" vydávaných spojencami. "Ľudia v nich písali, čím prešli cez vojnu, a uvádzali dôvody svojho želania emigrovať," povedal vedúci archívu Udo Jost. "Tieto dokumenty teraz možno tiež vyhľadávať a prezerať... táto forma elektronického prístupu chráni originálne dokumenty a zároveň uľahčuje výskumníkom prístup k informáciám."

Prístup k archívu ITS, spravovanému Medzinárodným výborom Červeného kríža, bol desaťročia prísne obmedzený. Pre historikov a verejnosť ho otvorili v roku 2007 a presunul svoje zameranie od pátrania po ľuďoch na výskumné centrum.

Archív tiež informoval, že tento týždeň poslal 2,3 milióna nových obrazových súborov partnerským organizáciám v Izraeli, USA, Poľsku, Luxembursku a Belgicku.

Archív ITS od roku 1998 naskenoval asi 84,5 milióna strán a odovzdal rôznym inštitúciám približne 6,5 terabajtov údajov. K týmto materiálom patria okrem najnovšie naskenovaných aj dokumenty o koncentračných táboroch, getách a väzniciach, hlavný register mien ITS, registračné karty utečencov a dokumenty týkajúce sa nútených prác. Partnerské inštitúcie zatiaľ nedostali archív služby pátrania po deťoch, všeobecné dokumenty a korešpondenciu.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt