Aktuálne správy Späť na správy
Maďarsko: Jobbik si pripomenul 90. výročie Horthyho vpochodovania do Budapešti
Sunday 22 November 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Budapešť 22. novembra (TASR) – Pochodom na bielych koňoch si dnes popoludní extrémne pravicové Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik pripomenulo v maďarskom hlavnom meste 90. výročie triumfálneho príchodu Miklósa Horthyho do Budapešti. Polícia, ktorá podujatie vzala na vedomie, sprísnila kontroly podozrivých osôb.
Na niektorých miestach trasy avizovaného pochodu od budínskeho Námestia Dezsöa Kosztolányiho po Námestie sv. Gellérta polícia zakázala zastavenie a parkovanie áut; niektoré priľahlé ulice podľa maďarskej komerčnej tlačovej agentúry Független Hírügynökség uzatvorili.
Šéfka maďarských socialistov Ildikó Lendvaiová v sobotu ostro vystúpila proti pripravovanej dnešnej akcii. Podľa jej slov akcia Jobbiku "s neofašistickým defilé" na bielych koňoch je neprijateľná, a vyzvala parlamentné strany, aby k tomu zaujali stanovisko.
Lendvaiová súčasne ostro kritizovala šéfa Fideszu: "Teraz už musí aj Viktor Orbán prísť na to, že nedokáže natoľko odvrátiť hlavu od Jobbiku, aby na seba súčasne nemohli žmurkať".
Predseda maďarskej vlády Gordon Bajnai vyhlásil nulovú toleranciu voči členom zakázanej Maďarskej gardy, ktorá sa úzko viaže k Jobbiku. Jobbik kritizuje politické zásahy do riadenia polície.
Členovia tzv. Novej Maďarskej gardy považujú za protiprávne piatkové zásahy polície v budapeštianskom Csepeli, kde počas náboru gardistov zadržali celoštátneho aj budapeštianskeho veliteľa gardy kvôli podozreniu zo zneužitia práva na zhromaždenie.
Po potlačení Maďarskej republiky rád sa 14. novembra 1919 v Maďarsku ujali moci konzervatívne kruhy pod vedením admirála Miklósa Horthyho. Vyhlásili ho za regenta a Maďarsko tak počas celého medzivojnového obdobia bolo monarchiou bez kráľa.
Pre Horthyho vládu bol typický tzv. "biely teror", ktorého obeťou sa okrem komunistov stali aj nevinní ľudia vrátane mnohých židov.
V roku 1937 donútil Horthy parlament, aby mu odhlasoval diktátorské právomoci. Vďaka spolupráci horthyovského režimu s fašistickým Nemeckom a Talianskom (tzv. Pakt troch) získal Horthy pre Maďarsko na základe prvej a druhej viedenskej arbitráže územia na juhu Slovenska a Podkarpatskej Rusi - takmer 10.565 kilometrov štvorcových - a východné Sedmohradsko.
V roku 1941 horthyovské Maďarsko vstúpilo na strane krajín Osi (Berlín-Rím-Tokio) do druhej svetovej vojny. Koncom roku 1944 sa Horthy pokúsil Maďarsko z vojnového konfliktu vyviesť a uzavrieť separátny mier so spojeneckými mocnosťami. Ako odpoveď na tieto kroky spustili 19. marca 1944 Nemci akciu Margarethe a Maďarsko obsadili. Horthyho zajali a až do konca vojny bol internovaný v Nemecku.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona