Aktuálne správy Späť na správy
VLÁDA: Na vysvetlenie pôvodu majetku nestačí vyhlásenie o poctivosti zdrojov
Wednesday 13 January 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 13. januára (TASR) - Zákon o preukazovaní pôvodu majetku by mal byť aplikovateľný na kohokoľvek, kto nie je schopný vysvetliť, ako k nemu prišiel. Jeho hodnota musí presiahnuť najmenej o 1500-násobok minimálnej mzdy preukázateľné príjmy. Predmetnú legislatívnu normu, z ktorej vypadla spätná účinnosť od 1. januára 1990, dnes schválila vláda SR.
Finančná polícia preskúma príjmy, hodnotu majetku a spôsob jeho nadobudnutia, a to buď z vlastného podnetu, alebo na základe písomného oznámenia. To môže podať orgán verejnej moci, fyzická či právnická osoba a musí byť podpísané. Z neho má byť jasné, kto ho dáva, akej veci sa týka, proti komu smeruje a čo oznamuje. Finančná polícia overuje totožnosť oznamovateľa. Zároveň je oprávnená požadovať vysvetlenie od každého, kto môže prispieť k objasneniu spôsobu nadobudnutia majetku. Odmietnuť to môže ten, kto by sebe alebo blízkej osobe spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania alebo postihu za priestupok, ale aj človek, ktorý by tým porušil spovedné tajomstvo.
Ak hodnota majetku presahuje najmenej o 1500-násobok minimálnej mzdy preukázateľné príjmy, podá finančná polícia podnet prokurátorovi. Dotknutá osoba má následne 30 dní na vysvetlenie pôvodu a získania označeného majetku. Na to však nebude stačiť vyhlásenie o poctivosti zdrojov, teda, že si ho zadovážil poctivou prácou prípadne výhrou v lotérii, ale bude potrebné predložiť rôzne listiny ako napríklad zmluvy o pôžičkách.
V prípade, že budú naďalej pretrvávať dôvodné pochybnosti o zákonnosti a čestnosti jeho nadobudnutia, môže prokurátor podať návrh na začatie konania na civilnom súde. Zákon tiež prináša mechanizmus, ktorý má zabrániť, aby dotknutá osoba nakladala s majetkom v hodnote, ktorú uvedie prokurátor v návrhu.
Žalovaný musí uspokojivo vysvetliť pôvod a spôsob nadobudnutia majetku na súde. Ak mieru dôkazného bremena unesie, súd návrh zamietne, v opačnom prípade majetok prepadne v prospech štátu.
Návrh zákona o preukázaní pôvodu majetku sa predkladá súčasne s návrhom novely Ústavy SR. Do článku 20 sa doplní nové ustanovenie, že majetok nadobudnutý v rozpore s právnym poriadkom nepožíva ochranu. Ústava teda chráni iba legálne nadobudnuté vlastníctvo.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona