Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

D.TRNKA: V zákone o preukazovaní pôvodu majetku môže byť problémom retroaktivita

Bratislava 13. januára (TASR) - V prípade vládou schváleného zákona o preukazovaní pôvodu majetku môže byť podľa generálneho prokurátora Dobroslava Trnku momentálne problémom retroaktivita.

V pôvodnom návrhu bol termín stanovený od 1. januára 1990, po dnešnom zasadnutí kabinetu odtiaľ vypadol. "Takže neviem, do akej doby spätne by sa mal zákon týkať," upozornil Trnka s tým, že dátum v dobrom paragrafovom znení môže vylúčiť priamu retroaktivitu.

Zopakoval, že pre efektívny zákon je potrebné splniť dve podmienky. Konkrétne doplnenie alebo novelizovanie Ústavy SR, ale aj určité úpravy v zákone, ktoré by vylučovali možnosť napadnutia na Ústavnom súde (ÚS) SR a zabezpečili by vykonateľnosť pre políciu, prokuratúru a súdy. "Nie som si istý, či to bolo všetko odstránené, ale to, čo sme my namietali, to odstránené bolo. Uvidíme, ako sa k tomu postaví parlament," dodal.

Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (nominantka ĽS-HZDS) sa na rokovaní kabinetu o zákone zdržala hlasovania. Iniciatíva premiéra Roberta Fica, ktorý prišiel s vlastným návrhom, ju prekvapila a vníma ju ako prejav politiky. Jej rezort totiž na poslednej minuloročnej schôdze vlády predložil návrh legislatívneho zámeru zákona o opatreniach proti nezákonne získanému majetku. Ten počíta s postihovaním majetku získaného z organizovanej trestnej činnosti, ako aj nezákonne získaného majetku verejne činných osôb. Ministerstvo naďalej pracuje na paragrafovom znení tohto zákona.

Domnieva sa, že vládou schválený návrh zákona neodstránil riziká protiústavnosti, a to konkrétne retroaktivitu, ani to, že ťarcha preukázania pôvodu majetku zostáva na dotknutom občanovi. Ako sudkyňa ho v istom prípade tiež považuje za nevykonateľný pre súdy.

Ďalší z členov vlády, ktorý sa zdržal hlasovania, bol minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Rovnako mu prekáža retroaktivita, ako aj povinnosť občana preukázať pôvod majetku na súde. "Sme za to, aby sa každý nelegálne nadobudnutý majetok postihoval, ale nie sme si istí, či tento návrh zákona nie je v rozpore s ustanoveniami ÚS SR," upozornil.

Začiatkom septembra 2008 vyhlásil ÚS SR návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku schválený Národnou radou SR ešte za čias predošlého kabinetu za protiústavný. V uznesení konštatoval, že daný zákon porušuje ústavný princíp právnej istoty, je retroaktívny vo vzťahu k nadobudnutým právam a pripúšťa nadmerné zasahovanie do práva vlastniť majetok. Taktiež neprimeraným spôsobom presúva dôkazné bremeno z orgánov verejnej moci na fyzické osoby a právnické osoby a v spojení s tým zavádza nový, ústave neznámy spôsob prepadnutia majetku, ktorého realizácia nie je transparentná a napokon z jeho ustanovení vôbec nevyplýva. Preukazovanie pôvodu majetku presadil v roku 2005 vtedy opozičný Smer-SD, za schválenie hlasovalo 114 poslancov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt