Aktuálne správy Späť na správy
Politológovia sa v názore na vyjadrenia premiéra Fica k protestu rozchádzajú
Tuesday 12 January 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 12. januára (TASR) - Vyjadrenia nespokojnosti verejnými protestmi sú podľa politológa Miroslava Kusého často na hranici zákona, alebo ho aj prekračujú. "Ale je to súčasť demokracie," povedal dnes pre TASR Kusý, ktorý považuje za scestné vyjadrenia predsedu vlády SR Roberta Fica na adresu opozície a médií, že vyzývanie na porušovanie zákonov je cesta do pekla. Politológ Rastislav Tóth si, naopak, myslí, že autodopravcovia zákon protestom porušili a aktivity opozície sú iba "chytanie sa každej slamky", keďže podľa neho nemá žiadny program a idey.
Premiér adresoval svoje vyhlásenie aktivitám opozície a médií v súvislosti s protestmi nespokojných dopravcov proti novému mýtnemu systému, ktoré označil za nezákonné. "To je argumentácia, ktorú používajú vládni činitelia v Európe, keď niekde prebiehajú štrajky. Ale je to scestná argumentácia," poznamenal Kusý.
V súvislosti s aktivitami opozície dodal, že tá sa "vždy musí pozitívne vyjadriť k aktivitám, ktoré sú zamerané proti vládnemu establišmentu". Zároveň si však myslí, že pokiaľ ide o protest autodopravcov, slovenská opozícia bola vo svojich aktivitách "až mimoriadne opatrná". Rovnako mierny bol podľa neho v porovnaní so zahraničím aj samotný protest.
Politológ Rastislav Tóth si myslí, že celej situácii sa dalo predísť tým, že by politici hneď na začiatku prejavili ústretovosť a dali priestor komunikácii. Na margo aktivít opozície pre TASR uviedol, že keďže "nemá svoj program, svoje idey, tak sa chytá každej slamky a aj toho, v čom nemá prsty, a tak sa chce vyviesť v očiach verejnosti vyššie".
Na vážnosť situácie okolo nespokojnosti s mýtom poukazujú podľa Kusého aj spoločné vystúpenia troch najvyšších ústavných činiteľov. "Ukazujú, že tento štrajk zasiahol do živého," komentoval v poradí už druhé verejné vystúpenie prezidenta Ivana Gašparoviča, predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) a premiéra Roberta Fica (Smer-SD) v priebehu niekoľkých dní.
"Toto bola prvá akcia masívneho protestu proti politike súčasnej vlády, čo oni pociťujú, a preto tak aj reagujú," doplnil s tým, že takýto postup ukazuje na to, že sa dostávajú do tiesne. "Pretože to nie je normálne, aby navzájom takto vystupovali a podporovali sa. Zvlášť prezident, aby v tejto podobe dával tak okato najavo, že v tomto prípade ide s vládou a nie s protestujúcimi. Tu by výrazným spôsobom mohol prejaviť svoju nezávislosť," vysvetlil Kusý.
Tóth považuje spoločné vystúpenie ústavných činiteľov za zvláštne a netradičné. "Nebývalo zvykom, že by všetci traja ústavní činitelia spolu takto hovorili, budí to zvláštny dojem. Asi chcú vystupovať rovnakými vetami, ale mali by vystupovať trošku svojbytnejšie a vyjadrovať aj občiansku rozmanitosť," doplnil politológ.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona