Aktuálne správy Späť na správy
POLITIKA: Koalícia aj opozícia sa zhodujú, že SR zažila medzinárodnú blamáž
Thursday 07 January 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 7. januára (TASR) - Situácia okolo výbušniny, ktorá sa po nevydarenom policajnom cvičení dostala na palube lietadla do írskeho Dublinu, je podľa poslanca Národnej rady SR Jána Kovarčíka (ĽS-HZDS) ďaleko vážnejšia ako tá, do akej polohy ju postavil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).
"Ten posmech, ktorý tým SR zožala v zahraničí, nie je celkom dobrý. Myslím si, že by sa na celú vec mal pozrieť vážnejšie. Celý problém bagatelizoval," povedal pre TASR Kovarčík, ktorý však šéfa rezortu vnútra nevyzýva na abdikáciu. Zároveň si však myslí, že je vecou cti ministra v takejto veci podať demisiu.
Kovarčík očakával, že o veci bude informovať aj samotný predseda vlády SR Robert Fico, ktorý tak podľa neho mohol upokojiť verejnú mienku. "V iných prípadoch konal razantnejšie ako v tomto prípade, ale je to vec Smeru-SD a mal by si to riešiť," dodal s tým, že nejde o problém iba jedného policajta. "Je to vážna vec aj voči inému štátu," poznamenal Kovarčík.
"Bohužiaľ, Slovensko sa dostalo do nedôveryhodného postavenia," vyhlásil predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Poznamenal, že každá kauza by sa mala posudzovať podľa rádia jej dosahu. "Aj napriek banálnej príčine má veľký dosah na meno Slovenska v zahraničí," povedal. Domnieva sa, že je na každom politikovi, aby zvážil rozsah svojej zodpovednosti. "Padla najvyššia hlava, ktorá v tejto kauze reálne padnúť mohla," komentoval rozhodnutie ministra vnútra Roberta Kaliňáka akceptovať žiadosť riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície Tibora Maka o odvolanie z funkcie. "My sme boli, aj budeme serióznym koaličným partnerom. Toto si musí strana Smer-SD riešiť vo vlastných radoch," uzavrel Rafaj.
Bývalý minister obrany a poslanec NR SR za SDKÚ-DS Martin Fedor si na rozdiel ministra Kaliňáka nemyslí, že ide "len o číre zlyhanie jednotlivca". "Ide o systémové zlyhanie. V akom štáte sa teraz nachádzame, keď sa nič netušiaci občan môže stať predmetom cvičenia polície a dostane výbušninu do svojej batožiny. To je nielen nemorálne a neakceptovateľné, ale aj, myslím si, nezákonné," vyhlásil pre TASR Fedor, ktorý to považuje za hrubú chybu a za obrovský škandál pre Slovenskú republiku. Zároveň pripomenul, že nastavovanie systému je vecou ministra a za škandál nesie zodpovednosť šéf rezortu. Kaliňákov postoj považuje za neadekvátny. "Je neprijateľné, aby sa Slováci dozvedali o takomto škandále od írskej polície a to po troch dňoch," doplnil.
Líder SMK Pál Csáky si myslí, že ide o medzinárodný škandál takého rangu, ktorý sa nemôže prehliadnuť. Podľa neho je to vážne odborné a politické zlyhanie. "V každej demokratickej krajine by sa mal pri takejto blamáži minister postaviť pred televízne kamery a povedať, že nechce škodiť dobrému menu SR, uznať, že to, čo sa stalo, je neslýchané, aj keď to nespôsobil on osobne, ale politickú zodpovednosť za túto oblasť nesie on a mal by ponúknuť svoju funkciu," dodal s tým, že by to bolo v záujme Slovenska, aspoň ako-tak zachrániť dobré meno krajiny. "Inak budeme vyzerať ako banánová republika," upozornil. Je presvedčený, že opozícia by mala dať návrh na odvolanie Kaliňáka z funkcie. "SMK je pripravená sa pod to podpísať a zvolať mimoriadne zasadnutie parlamentu," avizoval.
Podľa šéfa KDH Jána Figeľa minister vnútra dnes nevyvrátil pochybenia polície a zlyhania systému a naďalej trvá na tom, že išlo o systémové zlyhanie. "Kaliňák nevysvetlil, že polícii dva dni nechýbala výbušnina a nikto o tom nevedel. Mrzí ma však, že ani po tomto medzinárodnom škandále nedokáže vyvodiť politickú zodpovednosť voči svojej osobe," upozornil. Je presvedčený, že po kauzách Rehák a Valko, kazašská novinárka, františkáni, protičínska demonštrácia a výbušnina v batožine Kaliňák pošliapava politickú kultúru na Slovensku.
Podľa podpredsedu strany Most-Híd a dlhoročného diplomata Rudolfa Chmela nie je na tejto kauze najdôležitejšia zahraničnopolitická blamáž Slovenska, ale fakt, že na cvičenie policajného psa bola zneužitá batožina občana, ktorý o tom vôbec nevedel. "Táto kauza sa zatiaľ javí ako systémová chyba, pri ktorej prišlo k zneužitiu moci," vyhlásil. Ak by išlo naozaj len o zlyhanie jednotlivca, nebol by to dôvod na demisiu ministra vnútra. "Ak je však takáto prax súčasťou práce zložiek Ministerstva vnútra SR, tak vo vyspelej demokracii nasleduje abdikácia ministra, ktorú, samozrejme, premiér nemusí prijať," vysvetlil Chmel.
Exminister vnútra a nezávislý poslanec NR SR Vladimír Palko je presvedčený, že škandál s výbušninou nie je žiadnym dedičstvom minulosti, ako to "podsúva" minister Kaliňák. "Predchodcom Tibora Maka vo funkcii riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície v rokoch 2003 až 2007 bol Michal Borgula. Za jeho pôsobenia sa nikdy nevykonávalo cvičenie hľadania výbušniny tak, že by sa použila batožina skutočného cestujúceho," citovala Palka hovorkyňa KDS Mária Majdová.
Poslanec zároveň tvrdí, že v roku 2007 pracovníci úradu navrhli riaditeľovi Borgulovi, aby sa vykonalo cvičenie s reálnou batožinou reálneho cestujúceho, no Borgula takéto cvičenie odmietol. "V roku 2005 som si na letisku v Bratislave osobne nechal predviesť nácvik hľadania výbušniny v batožine. Na výcvik policajti používali policajné vaky, nie batožinu cestujúcich," uzavrel Palko.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona