Aktuálne správy Späť na správy
D.ČAPLOVIČ: KDH sa praktickými krokmi odcudzilo hodnotám svojich vzorov
Wednesday 06 January 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 6. januára (TASR) - Zatiaľ čo kresťanskodemokratické a kresťanskosociálne strany v modernej Európe vždy stavali aj na sociálnych hodnotách, kresťanskodemokratické hnutie na Slovensku sa svojimi praktickými krokmi počas vládnutia, v úzkej spolupráci najmä s SDKÚ–DS, stále viac a viac týmto hodnotám odsudzovalo. "Aj Mikuláš Dzurinda je dieťaťom KDH," uviedol v reakcii na rozhovor TASR s predsedom KDH Jánom Figeľom podpredseda Smeru-SD Dušan Čaplovič.
"Prezentované názory považujem za falošné a na míle vzdialené od praxe rokov 1991 – 1992, vlády Jána Čarnogurského, a rokov 1998 – 2006, teda vlády Mikuláša Dzurindu," vyhlásil Čaplovič.
Predseda KDH v rozhovore pripomenul, že "kresťansky inšpirovaní politici a strany dokázali zmieriť veľké znepriatelené národy, vytvoriť model sociálnej trhovej ekonomiky a spoločnú Európu". "Čo je autenticky kresťanské, je hlboko ľudské, je zároveň národné a sociálne v otvorenosti pre človeka a pre svet," zdôraznil. Zároveň dodal, že súčasná vláda nebuduje sociálny, ale socialistický štát, v ktorom stále väčšie slovo dostávajú štátni úradníci na úkor súkromných, mimovládnych, alebo cirkevných aktivít. "To, čo on robí (Robert Fico, pozn. TASR), je nekompetentnosť respektíve socializácia či už ekonomickej, alebo sociálnej sféry," povedal Figeľ, ktorý sa k blízkej spolupráci s SDKÚ-DS hlási.
"Snaha predsedu KDH o maľovanie hrubej, deliacej čiary medzi sociálnym a socialistickým štátom je dôkazom toho, že KDH v tomto roku zaradilo spiatočku a radšej sa pozerá do minulosti, akoby malo hľadať perspektívy a pozerať do budúcnosti," reagoval Čaplovič. Podpredseda vlády SR pripomenul, že "bývalý eurokomisár zodpovedný za vzdelávanie by mal vedieť, že práve severské, sociálnodemokratické vlády veľmi intenzívne podporovali vzdelávanie, investovali do výskumu a pritom zaviedli spravodlivý sociálny model, ktorý je založený na solidarite a nie pravicovej neviditeľnej ruke trhu, ktorá spôsobuje viditeľné škody".
Figeľ považuje práve kresťanskú demokraciu za vyvažujúci prvok medzi prílišným liberalizmom a socializmom. "Odmietame dogmu trhu, ale aj dogmu štátu. Dnešná vláda ani systémovo, ale ani do podstaty krízu nerieši. Mnohé opatrenia trhové a podnikateľské prostredie deformujú a oslabujú a štát sa rýchlo pritom zadlžuje," vyhlásil.
Podľa Čaploviča sú tieto vyjadrenia skôr rétorikou, Smer-SD podľa neho nepovažuje sociálny štát za utópiu, ale reálny cieľ, ktorý postupne napĺňa. "Ján Fígeľ, predseda KDH, posúva politické hodnoty do slovníka a nie do bežného života," uzavrel podpredseda vlády a Smeru-SD.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona