Aktuálne správy Späť na správy
PREMIÉR: Pri preukazovaní pôvodu majetku sa pôjde cez malú novelizáciu ústavy(2)
Monday 04 January 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 4. januára (TASR) - Vláda by sa mala na svojom prvom tohtoročnom rokovaní 13. januára zaoberať návrhom zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ako aj malou novelou Ústavy SR.
Ako na dnešnej tlačovej konferencii povedal premiér Robert Fico, oba legislatívne predpisy už boli predložené do skráteného pripomienkového konania. Pokiaľ prejdú kabinetom, Národná rada SR sa bude môcť nimi zaoberať už na najbližšej schôdzi. Verí, že zákon získa dostatočnú podporu v parlamente.
Bude mať rovnaké atribúty, ktorými sa už predtým zaoberal Ústavný súd (ÚS) SR a vyhlásil ich za protiústavné. Išlo napríklad o to, že dôkazné bremeno bolo na občanovi, ktorý musel vysvetliť, ako prišiel k veľkým majetkom, ale aj o retroaktivitu. V zákone sa navrhuje, aby občania preukázali pôvod majetku od 1. januára 1990 v objeme minimálne 1000-násobku minimálnej mzdy, prípadne 1500-násobku. Teda pôjde o sumu okolo 300.000 eur alebo 450.000 eur. Predseda vlády sa prikláňa k prvej alternatíve. Vysvetlil, že daný termín je navrhovaný preto, lebo od tohto obdobia začali procesy dražieb či malá a veľká privatizácia. Domnieva sa, že by to nemal byť pre nikoho problém preukázať, či k takému majetku prišiel legálnym spôsobom. "Všetky ustanovenia zostávajú v tej istej podobe, teda spätná účinnosť, dôkazné bremeno, civilné konanie. Pokiaľ občan neunesie dôkazné bremeno na civilnom súde, ten bude mať právo rozhodnúť, že majetok, u ktorého nevie preukázať jeho pôvod, prepadne v prospech štátu," avizoval s tým, že z podania na finančnú políciu musí byť zjavné, kto ho podal. "Prokuratúra a finančná polícia sa musia zaoberať aj tým, aby si overili totožnosť toho, kto dá podanie, aby sme sa vyhli rôznym anonymom," upozornil.
Malá novelizácia ústavy by mala vstúpiť do ochrany vlastníckeho práva. "Zaradíme do článku 20 Ústavy SR nový odsek, ktorý umožní prijatie osobitného zákona, zaoberajúceho sa nelegálne získaným majetkom alebo ho niekto kúpil za nelegálne získané príjmy," vysvetlil Fico. Po jej prijatí sa môže schváliť samotný zákon o preukazovaní pôvodu majetku.
Premiér pripomenul, že ide o plnenie programového vyhlásenia vlády, preto očakáva od koaličných partnerov, že zákon podporia. Podľa neho však táto problematika ide nad rámec koaličnej zmluvy a akýchkoľvek vzťahov medzi politickými stranami. "Je veľmi dôležitý pre slovenskú spoločnosť. Je veľmi tvrdý a efektívny a môže aj v praxi veľmi účinne pôsobiť," poznamenal. Avšak nebol by rád, keby sa z neho stal nástroj politického súboja.
Začiatkom septembra 2008 vyhlásil ÚS SR návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku schválený Národnou radou SR ešte za čias predošlého kabinetu za protiústavný. V uznesení konštatoval, že daný zákon porušuje ústavný princíp právnej istoty, je retroaktívny vo vzťahu k nadobudnutým právam a pripúšťa nadmerné zasahovanie do práva vlastniť majetok. Taktiež neprimeraným spôsobom presúva dôkazné bremeno z orgánov verejnej moci na fyzické osoby a právnické osoby a v spojení s tým zavádza nový, ústave neznámy spôsob prepadnutia majetku, ktorého realizácia nie je transparentná a napokon z jeho ustanovení vôbec nevyplýva. Preukazovanie pôvodu majetku presadil v roku 2005 vtedy opozičný Smer-SD, za schválenie hlasovalo 114 poslancov.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona