Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

KULTÚRA: Kniha Hrady predstavuje bývalé slovenské pevnosti z oblakov

Bratislava 3. januára (TASR) – Nevšedné vtáčie pohľady na takmer 70 mohutných historických objektov ponúka prvá publikácia Hrady/Castles z novej edície vydavateľstva Dajama Slovensko z oblakov. Vraví sa, že najkrajší pohľad na akýkoľvek objekt prírody či výtvor človeka je z vtáčej perspektívy. Keďže človek nemá krídla, takýto zážitok si môže dopriať len pomocou techniky a pilot malého lietadla Peter Chromek ho prostredníctvom svojich fotografií ponúka čitateľom.

Podľa autora textu Daniela Kollára kniha má charakter letu nad Slovenskom a aj skúsení turisti či znalci kultúrno-historických pamiatok budú prekvapení novým zážitkom na pohľady objektov a niektoré bývalé pevnosti budú i pre nich hádankou. Na aktuálnych farebných záberoch vidieť nielen ich celkový vzhľad a polohu, ale aj symbiózu stáročných areálov s krajinným prostredím. Všetkých asi 270 fotografií sú letecké a každý hrad je okrem celostranového záberu predstavený aj malými fotografickými výrezmi pre lepšiu orientáciu pri štúdiu leteckého pohľadu. Dopĺňajú ich textové informácie v slovenskom a anglickom jazyku.

Výber hradov potvrdzuje ich množstvo i architektonickú a pôdorysnú pestrosť. Veľa z nich pochádza z 13. storočia, stoja na skalných bralách a iných vyvýšeninách. Stále sú obľúbenými výletnými miestami, lebo poskytujú pekný pohľad na okolie. Mnohé boli vybudované v prírode, ale sú aj dominantami miest. Také sú hrady v Bratislave, Trenčíne, Fiľakove, Zvolene, Kremnici, Banskej Bystrici, Nitre, Leviciach a Kežmarku. Tieto aj ďalšie - Devín, Krásna Hôrka, Modrý a Červený Kameň, Ľubovniansky, Oravský a iné hrady sú verejnosti prístupné, pretože sú v nich múzejné expozície. Oveľa viac ich je po požiari či vojne zruinovaných. Letecké pohľady dôverne prezrádzajú pôdorys napríklad na hradoch Branč, Uhrovec, Lietava a Gýmeš. Veľmi zachovaný pravidelný štvorec predstavuje bývalá protiturecká pevnosť na hrade Bzovík.

Čitateľa môže prekvapiť, že Pustý hrad s ôsmimi hektármi je takmer dvojnásobne väčší ako priestranný Spišský hrad. Medzi najväčšie na Slovensku patril do roku 1660 aj Šarišský hrad, kedy ho náhle rozmetala explózia pušného prachu v prachárni. Lesom zarastené ruiny majú hrady Pajštún, Ostrý Kameň, Korlátka, Čabraď, Sitno, Revište, Blatnica, Vršatec, Slanec či Jasenov. Zrúcaninami sú aj hrady Tematín, Súľov, Lednica, Sklabina, Zniev, Čičava, Brekov, Parič, Divín a mnohé iné.

Publikácia obsahuje celé slovenské územie a je členená na tri kapitoly – Od Dunaja k Tatrám, kde je predstavených 29 hradov, Na východ od Tatier (17) a Od Muráňa k Nitre (22).

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt