Aktuálne správy Späť na správy
Reportéri bez hraníc: V tomto roku zabili vo svete 76 novinárov
Wednesday 30 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Berlín 30. decembra (TASR) - Násilie a represie voči novinárom sa v tomto roku vo svete výrazne zvýšili. Pri práci alebo pre svoje povolanie bolo zabitých najmenej 76 žurnalistov, čo je o 16 viac než v roku 2008. V dnes zverejnenej správe to uviedla organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).
Zvýšenie počtu zabitých novinárov je v prvom rade dôsledok smrti 30 zástupcov médií pri novembrovom útoku počas predvolebnej kampane na filipínskom ostrove Mindanao. Mimoriadne nebezpečnými krajinami pre novinárov boli okrem toho Somálsko (9 úmrtí), Pakistan (5) a Rusko (5), oznámili RSF.
Novinári boli vystavení mimoriadnym hrozbám najmä pri vojenských konfliktoch a v súvislosti s voľbami. Dostali sa do palebnej línie, boli úmyselne zavraždení alebo unesení, uviedol generálny tajomník RSF Jean-Francois Julliard pri príležitosti publikácie bilancie za rok 2009.
V Iráne podľa správy mnohých novinárov dodnes trestajú za kritické správy týkajúce sa sporných júnových prezidentských volieb, a to výsluchmi, trestami odňatia slobody, obťažovaním a týraním. Častejšie zatýkali aj blogerov, pričom sa výrazne zvýšil počet cenzurovaných médií.
V roku 2009 vzrástol aj počet novinárov, ktorí boli terčom fyzických útokov alebo vyhrážok. Obeťami tejto formy násilia bolo 1456 pracovníkov médií, v porovnaní so 929 žurnalistami z roku 2008. Počet cenzurovaných médií sa zvýšil z 353 na 570. Unesených bolo 33 novinárov (v roku 2008 ich bolo 29).
Celosvetové počty zatknutí novinárov sa síce znížili o sedminu, takmer trojnásobne však narástol počet zadržaných blogerov a používateľov internetu, uvádza správa. Mnohé autoritárske vlády ako sú čínska, iránska alebo azerbajdžanská podľa nej odporučili tvrdé tresty pre používateľov internetu, pretože sieť WWW sa stala hybnou silou demokratických protestov.
RSF v tohtoročnej bilancii po prvý raz uviedla aj počet novinárov, ktorí boli za uplynulých 12 mesiacov nútení opustiť svoju krajinu: vzhľadom na ohrozenie života alebo slobody odišlo do exilu 157 pracovníkov médií.
"Našou najväčšou starosťou je v tomto roku veľký odchod novinárov z represívnych štátov ako Irán alebo Srí Lanka. Úrady v týchto krajinách často úmyselne podporujú útek novinárov a blogerov, aby tým potlačili pluralizmus názorov a kritiku," zdôraznil Julliard.
Zdroj: DPA
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona