Aktuálne správy Späť na správy
D. ČAPLOVIČ: Za jeden z úspechov tohto roku považuje čerpanie eurofondov
Thursday 31 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 31. decembra (TASR) - Za jeden z úspechov roku 2009 považuje vicepremiér Dušan Čaplovič čerpanie fondov Európskej únie, ktoré Slovensko v rámci programového obdobia 2004 až 2006 vyčerpalo ku koncu novembra na 107,92 %. "To bola náročná práca, moje návštevy ministerstiev, riadiacich orgánov, sprostredkovateľských orgánov," uviedol s tým, že poznajúc chyby z predchádzajúceho obdobia sa prijali zmeny v podobe novely zákona o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva či novelizácie právnej normy o verejnom obstarávaní. Ako objasnil, krivka čerpania finančných zdrojov na programové obdobie 2007 až 2013 rýchlo rastie.
V rámci menšinovej problematiky vníma pozitívne svoju snahu o konsenzus, že na Slovensku neexistuje jedna národnostná menšina, ako tomu bolo za minulej vlády. Priblížil, že na Rade vlády SR pre národnostné menšiny a etnické skupiny majú v súčasnosti rovnomerné zastúpenie všetky menšiny, pričom upozornil, že v minulosti tu mala jedna menšina šesť až sedem zástupcov a ostatné po jednom.
Za pokrok v ľudskoprávnej oblasti označil prevzatie predsedníctva v rámci Dekády začleňovania rómskej populácie 2005-2015. V tomto smere by chcel vicepremiér dosiahnuť vytvorenie multikultúrneho režimu v spoločnosti a poskytnúť možnosť vzdelávať sa každému. "Od toho sa bude odvíjať aj budúcnosť postavenia tejto národnostnej menšiny," zhrnul s tým, že je to ťažká cesta, lebo niektorí rómski rodičia sa ťažko presviedčajú. Myslí si však, že situácia s Rómami sa oproti rokom 2002 až 2006 výrazne zlepšila, lebo nerabujú a nerobia výtržnosti.
Čaplovič, ktorý okrem iného vedie aj Výbor ministrov pre drogové záležitosti, avizoval ďalej snahu o prijatie legislatívy, ktorá by priniesla odlišné právne postihy pre konzumentov a pre distribútorov drog. Myslí si, že pre prijímateľov drog by sa mali vytvoriť alternatívne tresty a naopak pre distribútorov by sa postihy mali ešte viac sprísniť. Upozornil pritom, že on osobne nerozlišuje medzi mäkkými či tvrdými drogami a medzi drogy by zaradil aj tabak i alkohol. Objasnil tiež, že výbor ministrov do budúcna uvažuje o zaradení novej drogy Spice medzi omamné látky, podobne ako v prípade ketamínu.
Podpredseda vlády tiež počas roku dva mesiace pôsobil ako dočasne poverený minister životného prostredia, čo mu podľa jeho slov zobralo veľa síl. Objasnil, že sa snažil rezort zmeniť tak, aby dostali zelenú environmentálne projekty a programy. "Aby pracoval kvalitne, efektívne, transparentne aj v rámci verejných obstarávaní." Vysvetlil, že za jeho pôsobenia sa prijal nový výnos pre centrálne verejné obstarávanie a vytvorili sa tiež manuály pre eurofondy. Čerpanie z operačného programu Životné prostredie sa za toto dvojmesačné obdobie zvýšilo takmer o sto percent, doplnil. "Dokázali sme z tohto ministerstva urobiť rezort príkladný," uzavrel s dôvetkom, že by tak mali fungovať aj ostatné.
Vicepremiér má na starosti aj agendu súvisiacu so zahraničnými Slovákmi. Ako priblížil, v rámci programu Projekty na pomoc Slovákom žijúcim v zahraničí na rok 2009 sa podporilo 463 aktivít prostriedkami vo výške 1,3 milióna eur (39,9 milióna Sk). Finančná pomoc smerovala najmä pre Slovákov v strednej Európe. Podporili sa najmä projekty kultúrnej a jazykovej identity, formovanie vzdelávania, publikácie či knihy. Čaplovič sa pri rozvíjaní vzťahov so zahraničnými Slovákmi zameriava najmä na podporu mladej generácie, ktorá odišla z nášho štátu. Podľa neho by sa s týmito ľuďmi, ktorí sa v zahraničí vypracovali aj na významné pozície, mali udržiavať kontakty už od ich odchodu z vlasti.
V oblasti vedomostnej spoločnosti by mal štát uvažovať o takej zmene legislatívy, ktorá by umožnila daňové úľavy pre domáce i zahraničné firmy investujúce do výskumu a vývoja, myslí si Čaplovič. "Pretože nikto nevie cielene zhodnotiť lepšie svoje zdroje ako privátny sektor," povedal s tým, že takéto úľavy vzhľadom na rovnú daň nie sú nateraz možné. Spoločnosti by pritom sami rozhodovali, do ktorej oblasti zainvestujú, pre svoj inovatívny rozvoj a vývoj.
Ako konštatoval na záver, jeho agenda je veľmi široká a svoje ročné pôsobenie na svojom poste považuje za úspešné v rámci daných možností. Poznamenal, že jeho šesťčlenný tím robí často prácu jedného ministerstva. Upozornil pritom, že v susednej Českej republike majú ministra pre ľudské práva a menšiny, ako aj ministra pre európske záležitosti.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona