Aktuálne správy Späť na správy
Hádzaná: Heister mal v roku 2009 vzostupy aj pády, klubom dal znovu košom
Thursday 31 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 2. januára (TASR) - Športový rok 2009 bol pre reprezentačného trénera slovenských hádzanárov Zoltána Heistera, mierne povedané, rušný. Národný tím pod jeho vedením najprv vybojoval 10. miesto na premiérových MS v Chorvátsku, šokujúco počas nich Heister ohlásil odchod z reprezentačnej lavičky. Postupom času zmenil názor, zaujal znovu svoj post a od vybojovania účasti na tretích ME v rade ho spolu s tímom delil jediný zápas.
Heister bol teda po celý čas stál za úspechmi i nezdarmi mužskej reprezentačnej hádzanej. Po januárových kontroverziách bude ale Rimavskosobotčan pokračovať v práci aj v novom kalendárnom roku, správna rada Slovenského zvätu hádzanej ho na začiatku septembra potvrdila vo funkcii aj na ďalšiu sezónu.
"Znovu nás čaká kvalifikácia na svetový šampionát vo Švédsku, chceme skúsiť zopakovať účasť na vrcholnom podujatí. Ale prioritou zostáva aj cez MS sa prepracovať na OH 2012 v Londýne," načrtol v kontúrach ambiciózne ciele Heister. K olympijskému štartu vedie pomerne zarúbaná cesta, Z 12 miesteniek jedno prislúcha hostiteľskej krajine (Veľká Británia), po jednom získajú majster sveta i majster Európy a ďalších šesť bude k dispozícii v dodatkových kvalifikáciách. Na nich si k štartu musia slovenskí reprezentanti pripísať do 7. miesta na MS, prípadne stačí skončiť aj o trochu horšie za predpokladu, že svetový šampión či vicemajster vzíde zo starého kontinentu. Hádzanári budú určite želiezkom v ohni tímových športov, neberúc do úvahy rýchlostných kanoistov, Slovensko čaká na zástupcu v kolektívnych športoch na letných hrách od roku 2000.
Ku "kvalifikačnému umiestneniu" boli Heisterovci blízko aj v Chorvátsku, nebyť rozpačitého konca záhrebskej časti MS si mohli pripísať lepšie vysvedčenie ako 10. priečku. I tento počin však rozhýbal pomery doma, po dlhých rokoch o hádzanú prejavila interes aj slovenská verejnosť, v januári sa na Slovensku chodili na Heisterovcov pozerať ľudia do podnikov, takýto status bol doteraz výsadou len hokeja a futbalu. "Hádzaná, viac asi skôr tá mužská, sa dostáva z úzadia do popredia, ľudia konkrétne aj mňa zastavujú v meste, spoznávajú ma a pýtajú sa. Takéto veci ma tešia, rovnako aj to, že sa pomaly dostávame aj na televízne obrazovky. To nás zaväzuje, reprezentáciu tlačí k lepším výsledkom. Všetko je späté s úspechmi, keď sa objavia, záujem ide ruka v ruke s nimi, konštatoval Heister a jedným dychom dodal, že výsledky priniesli aj zlepšenie finančnej situácie národného tímu.
"Desiatym miestom sme si, ako mužská zložka, značne polepšili aj finančne. Príslušnosť k svetovej elite znamená väčšiu podporu aj zo strany štátu, to znamená, že aj prípravu tímu sme schopní zabezpečiť na lepšej úrovni ako predtým. Je to veľký rozdiel oproti minulosti."
Heister priznal, že ho lámali po pamätnom chorvátskom ťažení aj niektoré kluby, no kormidelník, ktorý nikdy v žiadnom klube mužstvo netrénoval, sa nenechal zlákať ani teraz. "Boli určité ponuky, ale svoj zámer som už deklaroval skôr, nechcem byť profesionálnym trénerom. Takto je to lepšie, nie som zaťažený klubovými záujmami ani povinnosťami a viac času môžem venovať reprezentácii a tým skvalitniť moju kooperáciu s tímom."
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona