Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

EÚ: Predsednícke žezlo preberú od Švédov na pol roka Španieli

Brusel 29. decembra (TASR) - Dokončenie ratifikácie Lisabonskej zmluvy a jej vstup do platnosti, či dohoda na jednotnej pozícii, s ktorou išla Európska únia na medzinárodnú kodanskú konferenciu o klimatických zmenách, charakterizovali polročné švédske predsedníctvo v EÚ. To sa končí posledným decembrovým dňom.

Začiatkom roka sa na čelo EÚ postavia po štvrtý raz Španieli. Španielsko, ktoré vstúpilo do EÚ v roku 1986, šéfovalo únii naposledy v roku 2002. Terajšie španielske predsedníctvo však bude odlišné od všetkých doterajších, pretože 1. decembra vstúpila do platnosti Lisabonská zmluva, ktorou sa mnohé veci zmenili.

Zatiaľ čo doteraz bol šéfom Európskej rady premiér predsedníckej krajiny a minister zahraničných vecí riadil zasadnutia šéfov diplomacií krajín EÚ, na základe Lisabonskej zmluvy preberajú tieto úlohy novozvolení európski predstavitelia. Namiesto španielskeho premiéra Josého Luisa Rodrígueza Zapatera bude tak summitom EÚ predsedať stály šéf Európskej rady, zvolený na 2,5 roka, Herman Van Rompuy a zasadnutia ministrov zahraničných vecí povedie nová vysoká predstaviteľka EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová.

Španielsky minister zahraničných vecí Miguel Ángel Moratinos v Bruseli pred niekoľkými dňami avizoval, že pôjde o "európske" predsedníctvo, pričom vedúcu politickú úlohu prenechá Španielsko novému európskemu prezidentovi Van Rompuyovi. Ten bude predsedať všetkým summitom a to nielen dvom hlavným, ktoré sa konajú v Bruseli, ale Zapatero ho nechá šéfovať aj všetkým ostatným vrcholným schôdzkam.

PRIORITY

Španieli sa počas nadchádzajúceho polroka chcú zamerať na efektívne uplatňovanie Lisabonskej zmluvy, obnovu európskej ekonomiky, práva občanov a posilnenie vplyvu EÚ vo svete. Dôraz chce Španielsko klásť aj na propagáciu rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami a boj proti diskriminácii žien.

V súvislosti s ekonomickou krízou chce Madrid presadzovať prijatie ambiciózneho inovačného plánu a zdôrazňuje potrebu prijatia novej stratégie pre rast a zamestnanosť, ktorá nahradí Lisabonskú stratégiu a ktorá prinesie skutočné výsledky. Rovnako bude Madrid venovať pozornosť aj otázke energetiky a klimatických zmien.

V zahraničnopolitických otázkach by Španielsko chcelo doviesť do úspešného konca prístupové rokovania s Chorvátskom, začať rokovania s Islandom a otvoriť ďalšie negociačné kapitoly v rokovaniach s Tureckom.

PROGRAM

Španielske predsedníctvo sa začína 1. januára, inauguračný ceremoniál sa uskutoční v Madride 8. januára. Zatiaľ čo sa na tomto podujatí zvyčajne zúčastňujú aj členovia Európskej komisie v rámci stretnutia s vládou predsedníckej krajiny, tentoraz sa španielska vláda a EK stretnú oficiálne až vo februári, pričom termín ešte nie je stanovený. Príčinou je skutočnosť, že EK v terajšom zložení už len dosluhuje, zatiaľ čo noví komisári ešte nie sú oficiálne vymenovaní. Stane sa tak až po tom, ako sa podrobia vypočutiu v Európskom parlamente a ten následne rozhodne, či komisiu v navrhovanom zložení schváli. O novej EK by mal EP hlasovať koncom januára, takže v poradí druhý tím predsedu EK Josého Manuela Barrosa by sa mal ujať funkcie začiatkom februára.

Počas španielskeho predsedníctva sa uskutoční asi 3000 rozličných zasadnutí na rozličných úrovniach, ktoré sa budú konať v Bruseli a Luxemburgu a ďalších 300 sa uskutoční vo viacerých španielskych mestách, vrátane Barcelony, Cádizu, Granady, Toleda, či Palmy de Mallorka.

Oficiálne zasadnutia Rady EÚ sa budú konať tradične v Bruseli, okrem apríla a júna, keď sa ministri stretávajú v Luxemburgu. Hlavnými podujatiami v španielskom predsedníckom kalendári budú dva summity - v marci a júni, ktoré sa uskutočnia v Bruseli. Na pláne sú aj summity EÚ-Latinská Amerika, EÚ-Mexiko, či EÚ-USA.

LOGO

Tzv. predsednícke trio tvorené krajinami, ktoré budú v najbližšom 1,5 roku predsedať únii - Španielsko, Belgicko a Maďarsko - sa po prvý raz dohodlo na spoločnom logu. To tvoria písmená EÚ v podobe pripomínajúcej vlajku vejúcu vo vetre, pričom každá krajina použila svoje národné farby. V prípade Španielska ide o červeno-žltú verziu.

Logo sa vybralo v rámci medzinárodnej súťaže pre študentov dizajnu uskutočnenej súčasne vo všetkých troch uvedených krajinách.

ROZPOČET

Podľa oficiálnej stránky španielskeho predsedníctva pôjde väčšia časť predsedníckeho rozpočtu na organizáciu a zaistenie bezpečnosti účastníkov vyše 300 podujatí na území Španielska, ako aj na posilnenie imidžu Španielska v zahraničí. Na tieto účely je vyčlenených vyše 70 miliónov eur.

Ďalších 14 miliónov eur má k dispozícii španielske ministerstvo zahraničných vecí na pokrytie ďalších nákladov súvisiacich s médiami, či zahraničnými cestami. Menšie sumy sa alokovali ostatným ministerstvám.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Všetky potrebné informácie, kalendár podujatí, tlačové správy a dokumenty, vyhlásenia predsedníctva k aktuálnym udalostiam vo svete, ako aj pokyny pre novinárov týkajúce sa akreditácie na jednotlivé podujatia budú na oficiálnej internetovej stránke predsedníctva http://www.eu2010.es/

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt