Aktuálne správy Späť na správy
Británia: Rodina muža popraveného v Číne je šokovaná a sklamaná
Tuesday 29 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Urumči/Londýn 29. decembra (TASR) - Britský premiér Gordon Brown uviedol, že je "zdesený a sklamaný" tým, že Čína dnes popravila britského občana prichyteného pri pašovaní drog, aj napriek prosbám väzňovej rodiny o udelenie milosti. Príbuzní tvrdia, že muž bol duševne chorý.
Britské diplomatické zdroje uvádzajú, že Brita pravdepodobne popravili smrtiacou injekciou. Jeho telo zrejme do vlasti nevrátia a ako moslima do pochovajú do 24 hodín.
Išlo o prvú popravu občana Európskej únie v Čínskej ľudovej republike za uplynulé polstoročie. Popravený mal 53 rokov, bol otcom troch detí a pochádzal v Londýna.
Rodina Akmala Shaikha a britská vláda opakovane žiadali pre muža milosť do poslednej chvíle, pretože bývalý podnikateľ trpel bipolárnou poruchou, teda mánio-depresívnou poruchou, ktorá je závažným psychickým ochorením.
Čínsky najvyšší súd odmietol výzvu s argumentom, že nemá dostatok dôkazov o duševnej chorobe väzňa a že mu nedoručili žiadnu dokumentáciu potvrdzujúcu mužovo duševné ochorenie.
Brown odsúdil popravu ostrými vyjadreniami, ktoré zrejme zvýšia napätie v diplomatických vzťahoch. "Obzvlášť ma znepokojuje, že nebolo vykonané žiadne ohodnotenie mužovho duševného zdravia," zdôraznil britský premiér vo vyhlásení, ktoré vydalo ministerstvo zahraničných vecí.
Hovorca ministerstva uviedol, že čínske úrady informovali Britániu o Shaikhovej poprave.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí neskôr reagoval: "Nikto nemá právo vyjadrovať sa nepriaznivo o nezávislosti čínskej justície. Vyslovujeme našu silnú nespokojnosť a ostrý nesúhlas s nepodloženými britskými obvineniami. Vyzývame britskú vládu, aby napravila svoje chyby a vyvarovala sa poškodzovania čínsko-britských vzťahov."
Dcéra popraveného Leilla Horsnellová povedala pre britskú spravodajskú stanicu BBC: "Som šokovaná a sklamaná, že popravu vykonali bez ohľadu na problémy môjho ocka s duševným zdravím a mám ťažkosti vôbec pochopiť, aká je toto spravodlivosť." Rodinu najmä rozhorčil fakt, že Akmal sám mal podľa čínskych úradov poskytnúť dôkazy o svojom narušenom duševnom stave.
Podľa britských diplomatických zdrojov Brita v septembri 2007 podvodom vtiahli do situácie, keď niesol kufrík, ktorý mu nepatril. Vtedy uňho našli štyri kilogramy heroínu. Došlo k tomu v meste Urumči na severozápade Číny.
Mužova dcéra povedala, že pašeráci drog v Poľsku otca presvedčili, že z neho urobia v Číne popovú hviezdu.
Popravu odsúdil aj britský minister zahraničných vecí David Miliband. Uviedol, že Británia sa stavia proti vykonávaniu trestu smrti za všetkých okolností. Povedal tiež, ako "hlboko ho mrzí, že Čína ignorovala jeho obavy, najmä v súvislosti s otázkami duševného zdravia a nedostatočného profesionálneho výkladu".
Rodina popraveného vydala vyhlásenie s poďakovaním všetkým ľuďom, ktorí sa snažili pomôcť, vrátane nadácie Reprieve, ministerstva zahraničných vecí, účastníkov tichého protestu pred čínskym veľvyslanectvom v Londýne a organizátorov skupiny na internetovej sociálnej sieti Facebook žiadajúcej pre muža milosť.
Zdroj: BBC, Reuters
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona