Aktuálne správy Späť na správy
Thajsko: Armáda začala deportovať Hmongov do Laosu
Monday 28 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bangkok 28. decembra (TASR) – Napriek medzinárodným protestom začala dnes thajská armáda repatriovať tisíce príslušníkov etnika Hmong, ktorí v Thajsku chceli získať azyl, do komunistického Laosu. Ľudskoprávni aktivisti sa obávajú, že navrátilcom hrozí v Laose politické prenasledovanie.
Operácia sa začala o 05.30 h miestneho času (v nedeľu o 23.30 h SEČ) v záchytnom tábore v dedine Huay Nam Khao v provincii Phetchabun na severe krajiny. Novinárov o tom informoval plukovník Thana Charuvat.
Približne 5000 vojakov, úradníkov a dobrovoľníkov je zapojených do organizácie návratu viac ako 4000 príslušníkov etnickej menšiny Hmong. Azylantov najprv odvezú nákladnými autami a následne preložia do 100 autobusov s kapacitou 40 miest. Hranice prekročia po Moste priateľstva cez rieku Mekong.
Podľa informácií agentúry DPA skupina prvých 442 azylantov opustila tábor o 03.30 h SEČ. Zvyšných 3600 Hmongov odmieta odísť, no thajská armáda pohrozila, že proti nim použije silu.
Bezprostredne pred repatriáciou vojaci skonfiškovali Hmongom mobilné telefóny a začali blokovať signál, aby sťažili monitorovanie operácie, uviedol Sunai Phasuk z organizácie Human Rights Watch, ktorého citovala agentúra AP.
Thajské úrady považujú Hmongov za "ekonomických utečencov", ktorí prišli do krajine ilegálne. Podľa hovorcu vlády uzavrelo Thajsko s Laosom dohodu, podľa ktorej sa repatriácia zavŕši do konca tohto roka.
Etnikum Hmong obýva lesnaté oblasti južnej Číny, Laosu, Thajska a Vietnamu. Počas vietnamskej vojny verbovali USA Hmongov pre vojenské operácie. Podporovali aj prozápadnú laoskú vládu, ktorá padla v roku 1975.
V roku 2003 sa USA rozhodli prijať 14.000 Hmongov žijúcich v chráme Tham Krabok v severovýchodnom Thajsku. Do Thajska následne ušlo pred prenasledovaním ďalších vyše 8000 Hmongov. Okolo 3000 z nich sa v rokoch 2008 a 2009 dobrovoľne vrátilo do Laosu. Zvyšok chcelo Thajsko vrátiť, aby sa nestali magnetom pre ďalších migrantov.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) kritizoval thajskú vládu za to, že odmieta Hmongom udeliť štatút utečencov.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona