Aktuálne správy Späť na správy
TRNAVA: Z vatikánskej lekárne na pomoc Afrike
Sunday 27 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Trnava 27. decembra (TASR) – K najprestížnejším adresám, kam vozí firma Tibora Dobolyho z Trnavy svoje potravinové doplnky, je Vatikán. Už niekoľko rokov dodáva do jedinej lekárne tohto najmenšieho štátu uprostred Talianska prírodné produkty na báze hlivy. Sú tam v ponuke medzi stovkami iných liekov a preparátov a v konkurencii sa im darí. „Sme tomu veľmi radi, že sa nám podarilo dostať na takéto miesto,“ hovorí Tibor Doboly, vyťahujúc z archívu fotografie, na ktorých má nafotené predajné vitríny lekárne a medzi ponukou svoj produkt.
Vatikánska lekáreň nie je určená širokej verejnosti. Je ale rozsiahla a dá sa tam vojsť, až keď človeka vpustí do areálu pápežských objektov švajčiarska garda v typických modro-oranžových uniformách, ktoré vyšli z dielne Michelangela pred viac ako päťsto rokmi. „Jej služby využívajú početní duchovní, zamestnanci Svätej stolice a tiež napríklad pracovníci Svetovej banky,“ informoval TASR Doboly. Slovenský extrahovaný beta glukán z hlivy ustricovej, ktorý podporuje imunitný systém, sa v jej ponuke nestratil. Podľa Dobolyho prichádzajú z tohto kúta sveta dobré odozvy. „Viem o cirkevných autoritách, ktorým pomohla zlepšiť ich zdravotný stav. Našimi klientmi sú kardináli, biskupi a ďalší duchovní, medzi nimi aj Slováci. Napríklad aj pred časom zosnulý biskup Hnilica, ktorý nakoniec našiel miesto svojho posledného odpočinku v trnavskej katedrále sv. Jána Krstiteľa. O pápežovi neviem,“ povedal Doboly, ktorý je v pravidelnom kontakte s vedúcim lekárne pátrom Fabianom. Spomína na zdĺhavý proces registrácie produktu v Taliansku. Podľa skúseností, aké s ňou jeho firma mala, sú známe slovenské administratívne prieťahy slabým odvarom toho, čo všetko predchádzalo, aby firma z Trnavy dostala povolenie predávať produkt tam. „Teraz to už bude lepšie, legislatíva umožní v rámci Európskej únie mať jedno povolenie pre celý jej trh,“ dodal Doboly. Príbeh vstupu trnavskej firmy začal podľa jeho slov vtedy, keď sa jedna Trnavčanka vydala za Taliana a keďže chorľavela, matka jej nového domova poslala tobolky s extraktom z hlivy. Taliansky manžel mal blízko k distribútorovi liekov a ten prejavil záujem, lebo mladej žene sa uľavilo.
Produkt z hlivy ustricovej sa vďaka pracovným kontaktom vo Vatikáne dostal aj do programu Svätej stolice pre pomoc Afrike. „Predchádzajúci predseda Pápežskej rady pre pastoráciu zdravotníckych pracovníkov kardinál Javier Lozano Barragán rozhodol, že pre krajiny, kde ľudia trpia nevyváženosťou stravy, sú naše produkty vhodným doplnkom na zlepšenie zdravia. Imunitné bunky sa potešia akémukoľvek množstvu glukánu,“ informoval Doboly, ktorého výrobky už trikrát ocenili cenou Slovak Gold.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona