Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Technológie: Na svete sú "flitrové" slnečné články

Albuquerque 23. decembra (TASR) – Miniatúrne fotovoltické články s rozmermi flitrových korálikov na šatách sľubujú revolúciu v zachytávaní a využívaní slnečnej energie.

Oznámil to výskumný tím na čele s Gregom Nielsonom zo Sandia National Laboratories pri ministerstve energetiky USA v Albuquerge v štáte Nové Mexiko.

Možno dokonca očakávať, že ľudia oblečení do technologických verzií flitrových cirkusových kostýmov alebo plesových šiat sa premenia na akúsi kráčajúcu nabíjačku.

Nové miničlánky sa vyrábajú z kryštalického kremíka, sú lacnejšie a po ďalšom vývoji majú mať vyššiu účinnosť ako terajšie veľké fotovoltické zberače.

Paleta možných využití je skutočne široká – vrátane zabudovávania do domov a iných stavieb. Aplikácia je možná aj na "poťahy" dočasných terénnych príbytkov ako sú stany, čo uľahčí život turistom, horolezcom, vedcom i vojakom, lebo si takto pri táborení respektíve cez spomenuté špeciálne odevy pri chôdzi budú môcť nabíjať mobilné telefóny, kamery a ďalšiu elektroniku. Moduly miničlánkov navyše môžu mať už zabudované obvody funkcií, pre ktoré treba mať pri inštalácii panelov bežných fotovoltických článkov špeciálne plány a povolenia.

"Fotovoltické moduly miničlánkov na strechách domov, skladov a výrobných hál môžu zahŕňať inteligentné ovládače, prevodníky a dokonca ukladače energie, všetko na čipe. Taký integrovaný modul značne zjednoduší ťažkopádne plánovanie, podávanie návrhov, povoľovanie a začleňovanie do rozvodnej siete, na čo v praxi stále naráža naša technická podpora využívania slnečnej energie," povedal člen tímu Vipin Gupta.

"Pri výrobe energie vo veľkom je jedným z najväčších prínosov tejto technológie v porovnaní s terajšími fotovoltickými metódami skutočne významný pokles výrobných a inštalačných nákladov," doplnil ho ďalší člen tímu, Murat Okandan.

Pokles nákladov vyplýva aj z menšej spotreby materiálu pri výrobe miničlánkov, ktoré majú priemer štvrť až jeden milimeter a hrúbku iba 14-20 mikrometrov (milióntin metra). Pre porovnanie: ľudský vlas je hrubý 70 mikrometrov.

Bežné slnečné články sú desaťkrát hrubšie a typická jednotka má dĺžku hrany 15 centimetrov, no slnečné miničlánky pracujú rovnako účinne. "Na výrobu toho istého množstva elektriny potrebujú stokrát menej kremíka. Keďže sú oveľa menšie a v danom prostredí majú menej mechanických deformácií ako bežné články, podľa všetkého budú spoľahlivejšie pri dlhodobom používaní," vysvetlil Murat Okandan.

Šesťuholníkové miničlánky obsahujú predpripravené elektrické kontakty, tak ako je to pri integrovaných obvodoch a mikroelektromechanických systémoch. Aktuálne pracujú s účinnosťou 14,9 percenta – bežné fotočlánky s účinnosťou 13 až 20 percent.

Upravená verzia bežného stroja pripojí až 130.000 miničlánkov za hodinu k pripraveným kontaktom na substráte a pri nižšej teplote ako pri bežných slnečných článkoch. Hustota miničlánkov by mala byť 10.000 až 50.000 na meter štvorcový.

Náklady sú podstatne nižšie ako pri bežných slnečných článkoch a ešte klesnú, ak sa osvedčí laboratórne overované "samoskladanie" súčiastok. Nad každý "korálik" možno umiestniť lacnú krátkoohniskovú mikrošošovku, ktorá naň sústredí viac slnečného svetla.

Zdroj: Komuniké DOE/Sandia National Laboratories z 21. 12. 2009.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt