Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

USA: Ľadovce Aljašky dodávajú do mora živiny

Juneau/Blacksburg 24. decembra (TASR) – Topiace sa ľadovce pozdĺž pobrežia Aljašského zálivu dodávajú do morských ekosystémov dávny uhlík vyplavovaný spod ľadu a z neho.

V najnovšom čísle časopisu Nature to oznámil sedemčlenný tím Erana Hooda z Univerzity juhovýchodnej Aljašky v Juneau a Durellea Scotta z Virgínskeho polytechnického inštitútu a štátnej univerzity v Blacksburgu.

Hood začal vlani na jar merať pomerné obsahy živín, ktoré sa dostávajú do Aljašského zálivu na juhovýchodnom pobreží rovnomenného štátu z piatich povodí zásobovaných ľadovcami v okolí Juneau. Tie sa rýchlo topia vplyvom globálneho otepľovania.

O pomoc pri analýze organického materiálu a živín, ako sú dusík a fosfor, požiadal Scotta, bývalého kolegu z doktorandského štúdia. Ten to opísal takto: "Keďže je málo správ o bilanciách živín z ľadovcových povodí, rozhodli sme sa s Eranom, že porovnáme výsledky z neľadovcového povodia s výsledkami z povodia sčasti pokrytého ľadovcom a z povodia úplne pokrytého ľadovcom."

Neprekvapilo, že zalesnené povodie dodávalo viac organického materiálu ako povodia sčasti či úplne pokryté ľadovcom. Dažde splavovali z pôdy v zalesnenej krajine organický materiál do vodných tokov. Prekvapilo však, že veľa uhlíka prišlo aj zo zaľadnenej krajiny.

Ako je to možné? Odpoveď priniesli vzorky z 11 povodí pozdĺž brehov Aljašského zálivu, tiahnucich sa od Juneau, hlavného mesta Aljašky, až k polostrovu Kenai južne od Anchorage. To je najväčším mestom Aljašky, kde žije 40 percent obyvateľov tohto štátu. Na jar 2009 vzorky zozbieral člen tímu Jason Fellman, doktorand Hooda.

Vyšli najavo dve skutočnosti. Po prvé, čím viac ľadovca je v povodí, tým viac je v tamojšom organickom materiáli biologicky využiteľného uhlíka. Po druhé, čím vyššie je percento zaľadnenia, tým starší je organický materiál, až 4000 rokov.

Hood a Scott sa domnievajú, že pred 2500 až 7000 rokmi postup ľadovcov takpovediac zvalcoval lesy pri pobreží Aljašského zálivu a predmetný organický materiál sa teraz vyplavuje spod ľadu a z neho. "Organický materiál v silne zaľadnených povodiach je labilný ako cukor. Veci sa podľa všetkého majú tak, že mikroorganizmy metabolizujú dávny uhlík a ako potom odumierajú a rozkladajú sa, biologicky degradovateľný organický uhlík je vyplavovaný a splavovaný vodou topiacich sa ľadovcov," povedal Scott.

"Naše výsledky naznačujú, že vyplavovanie z ľadovcov môže byť kvantitatívne dôležitý zdroj biologicky využiteľného uhlíka pre ekosystémy pri brehoch Aljašského zálivu. Budúce zmeny rozsahu ľadovcov preto môžu ovplyvniť potravné siete v tejto oblasti, ktorá zahŕňa niektoré z najproduktívnejších rybných lovísk na území Spojených štátov," doplnil Hood.

Zdroje:

Nature z 24. decembra 2009

Komuniké Virginia Tech z 23. decembra 2009.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt