Aktuálne správy Späť na správy
Francúzsko: Mimoriadny úspech výstavy slovenskej gotiky v Paríži
Tuesday 18 January 2011 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Paríž/Bratislava 18. januára (TASR) - Výstavu slovenskej gotiky v Paríži pod názvom Zlatom a ohňom navštívilo 105.000 návštevníkov, čo podľa vyjadrení predstaviteľov Múzea de Cluny je mimoriadne dobrá návštevnosť. Výstavu, ktorú pripravila Slovenská národná galéria spolupráci s parížskym Musée de Cluny, 14. septembra minulého roka osobne otvoril minister kultúry SR Daniel Krajcer spolu s francúzskym ministrom Frédéricom Mitterrandom. Výstava trvala do 10. januára 2011.
Komisár výstavy zo Slovenskej národnej galérie Dušan Buran v spolupráci s francúzskymi kurátormi múzea Xavierom Dectotom a Jean-Christophe Ton-Thatom, pripravil výber šesťdesiatich štyroch sochárskych diel, malieb, iluminácií a zlatníckych monštrancií zo zbierok SNG a z ďalších ôsmich slovenských múzeí a galérií, ako aj z cirkevných zbierok štrnástich kostolov a z archívnych zbierok slovenských inštitúcií. Jednotlivé diela slovenskej proveniencie boli prostredníctvom Múzea de Cluny zapožičané aj zo zbierkových fondov múzeí vo Viedni, Budapešti, Ľubľane a Lille.
Výstava sa pripravovala viac rokov a podľa vyjadrenia Boženy Krížikovej, riaditeľky Slovenského inštitútu v Paríži, o výstave písali významné francúzske médiá. Niekoľko citátov:
„Výstava Zlatom a ohňom. Je jedným z «božských» prekvapení začiatku sezóny!“ Beaux Arts Magazine.
„Ukrižovaný z Kežmarku, dielo Majstra Pavla z Levoče, je veľdielom, ktoré si zaslúži figurovať v každej príručke dejín umenia.“ Le Figaro.
„Dokonalosť umenia v službách emócie.“ Le Monde.
„Návšteva v Cluny určite podnieti nejedného návštevníka vybrať sa a stráviť najbližšiu dovolenku v tejto krajine, ktorá zdá sa, nám chystá pekné prekvapenia.“ www.latribunedelart.com, internetový kultúrny žurnál.
„Slovenské umenie v celej svojej kráse.“ Le télégramme.
„…slovenské umelecké ohnisko je úžasným objavom pre francúzske publikum.“ L’śil.
„Odchádzame z výstavy s chuťou vidieť ešte viac a vybrať sa na Slovensko, aby sme na mieste objavili veľkolepé oltáre Majstra Pavla." Arts Programme.
„ …Rafinovanosť, prepych, až manierizmus, prekvapujú na tejto križovatke Európy, ktorú sme omylom považovali za vidiecku, izolovanú.“ Le Lien.
K úspechu výstavy slovenskej gotiky v Paríži prispeli okrem článkov novinárov aj veľkoplošné plagáty po celom Paríži, pravidelné sprevádzania návštevníkov výstavy dvoma francúzskymi komisármi. Počas trvania výstavy sa uskutočnili v najväčšej sále múzea aj dve konferencie pre novinárov a odbornú verejnosť.
"Je skvelé, že Slovensko sa v Paríži predstavilo vzácnym kultúrnym dedičstvom - slovenským gotickým umením. V spolupráci s Francúzskom chceme intenzívne pokračovať a v roku 2013, keď budú Európskymi hlavnými mestami kultúry Košice a Marseille, pripravíme viaceré spoločné kultúrne aktivity. Dohodli sme sa na tom s ministrom kultúry Francúzska Frédéricom Miterrandom počas mojej septembrovej návštevy v Paríži“, skonštatoval minister kultúry Daniel Krajcer.
Slovenský inštitút v Paríži inicioval aj organizovanie „privátnych“ prehliadok pre jednotlivcov, ale aj pre skupiny (z posledných návštev expozície bola senátorka a prezidentka Rady departementu Horných Pyrenejí pani Jossette Durrieu, riaditelia zahraničných inštitútov a kultúrnych centier v Paríži, klub manželiek zahraničných vojenských pridelencov, slovenskí diplomati a ich priatelia...). Dôležitým momentom bola aj paralelná výstava francúzskej gotiky „Francúzsko v roku 1500“ v parížskej národnej galérii Grand Palais, kde boli odkazy aj na výstavu slovenskej gotiky v Múzeu Cluny a predaj katalógov a pohľadníc k našej výstave.
Slovenský inštitút v Paríži pri tejto príležitosti zorganizoval aj viacero sprievodných podujatí. Napríklad sériu koncertov starej hudby. Vystúpil komorný orchester Solamente naturali, katedrála Saint-Louis Paláca Invalidovne; koncert slovenského organistu - Imricha Szabóa, katedrála Notre Dame; koncert speváckeho zboru Bratislavského konzervatória, sála Múzea Cluny; koncert speváckeho zboru Schola Gregoriana Bratislaviensis, kostol Saint-Séverin;, organový koncert Moniky Melcovej, katedrála Saint-Louis Invalidovne. Ďalším zo sprievodných podujatí bol cyklus jedenástich celovečerných slovenských filmov s francúzskymi titulkami z tvorby posledných päťdesiatich rokov v prestížnom kine “Le Champollion“. Slovensko predstavilo filmy deviatich slovenských režisérov.
TASR o tom dnes informovala Eva Chudinová, hovorkyňa Ministerstva kultúry SR.
Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona