Aktuálne správy Späť na správy
Tunisko: Európske cestovné kancelárie evakuujú svojich turistov
Saturday 15 January 2011 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Londýn/Brusel/Paríž/Káhira 15. januára (TASR) - Cestovné kancelárie v Británii a Nemecku dnes začali evakuovať tisíce svojich turistov z Tuniska, kde po zvrhnutí dlhoročného prezidenta vypuklo rabovanie, podpaľačské útoky a nepokoje, najmä v metropole Tunis. Chaos však zachvátil aj ďalšie mestá.
Vyše tisíc turistov sa dnes vrátilo z Tuniska do Británie a niekoľko stoviek ďalších by mali priviezť osobitne vyslané lietadlá v nedeľu. Evakuovaná dôchodkyňa Mary Gristová, ktorá dnes priletela do Manchesteru, sa ponosovala, že ich mala cestovná kancelária upozorniť na situáciu, keďže vycestovala do Tuniska iba v stredu.
Jej spolucestujúci opisovali strach naháňajúcu atmosféru horiacich čerpacích staníc, rozbitých výkladov obchodov a ozbrojených vojakov, ktorí hliadkujú v uliciach.
Nemecká skupina Rewe Group dnes uviedla, že začala evakuovať 2100 svojich turistov, ktoré má v súčasnosti v Tunisku a aj touroperátor TUI vysiela lietadlá, aby zabezpečil návrat tisícky svojich turistov do Nemecka.
Aj francúzske združenie touroperátorov CETO chce evakuovať turistov v dohľadnom čase a vyzvalo ľudí, ktorí mali v úmysle navštíviť Tunisko v najbližších dňoch, aby zmenili plány a cestu zrušili.
Stovky tuniských emigrantov dnes demonštrovali v Bruseli na oslavu zvrhnutia autokratického prezidenta s požiadavkou, aby bol postavený pred súd. Asi 500 demonštrantov mávalo tuniskou zástavou zo schodiska bruselskej burzy a spievalo národnú hymnu na oslavu udalostí vo svojej vlasti.
Tuniský prezident s časťou svojej rodiny ušiel v piatok do Saudskej Arábie po ľudovom povstaní proti korupcii stúpajúcej nezamestnanosti za jeho vlády. Francúzska vláda sa dnes vyjadrila, že členovia jeho rodiny nie sú v krajine vítaní a opustia ju. Informoval o tom hovorca vlády Francois Baroin vo vysielaní rozhlasovej stanice France-Info, ale nepovedal konkrétne, ktorí členovia rodiny zvrhnutého tuniského prezidenta sú v súčasnosti vo Francúzsku.
Liga arabských štátov (LAŠ) vyzvala na upokojenie situácie v Tunisku, kde po zosadení prezidenta vypukol chaos. Nepokoje v Tunisku vyvolali nádej aj v niektorých ďalších arabských krajinách, že by podobný nátlak na reformy mohol vyústiť v zmenu tamojších autoritárskych režimov. Reakcie arabských krajín boli veľmi zdržanlivé.
Generálny tajomník LAŠ Amr Músá dnes vyzval občanov Tunisu, aby sa pozerali do budúcna a vyriešili krízu národnou dohodou "takým spôsobom, ktorý zaručuje rešpektovanie vôle tuniského ľusu".
Vodca tuniskej opozície Ahmad Nadžíb Šábbí dnes v rozhovore pre francúzsku rozhlasovú stanicu RTL po rokovaní s premiérom Muhammadom Ghannúším povedal, že voľby v Tunisku by sa mohli uskutočniť pod medzinárodným dohľadom do šiestich až siedmich mesiacov.
Zdroj: Associated Press, Reuters
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona