Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

V južnom Sudáne sa koná historické referendum o nezávislosti

Džuba 9. januára (TASR) - Milióny voličov v južnom Sudáne dnes začali hlasovať v historickom referende, ktorého výsledkom by malo byť rozdelenie najväčšieho afrického štátu na dve časti.

Podľa mnohých pozorovateľov je úspechom už samotný fakt, že severný a južný Sudán sa dočkali dňa referenda bez toho, aby opäť upadli do krvavej vojny. Vojnový konflikt medzi oboma stranami trval 22 rokov a vyžiadal si okolo dvoch miliónov obetí. Vypukol v roku 1955 a bol najdlhšie trvajúcim občianskym konfliktom v Afrike. V roku 2005 ho ukončila mierová dohoda, ktorá priniesla Juhosudáncom prísľub na sebaurčenie prostredníctvom referenda o nezávislosti.

Južný Sudán dnes nazýva hlasovanie "pochodom k slobode".

"Samozrejme, že budem hlasovať za osamostatnenie (južného Sudánu). Potrebujeme nezávislosť. Potrebujeme sa oslobodiť od Arabov," tvrdí Justiv Victor, pastor episkopálnej cirkvi v hlavnom meste Džuba.

Juhosudánsky prezident Salva Kiir dnes vo volebnej miestnosti, kde odhlasoval, označil referendum za "historický moment". Uviedol to pred davom stoviek nadšených voličov, za prítomnosti herca a aktivistu Georgea Clooneyho a amerického senátora Johna Kerryho.

Na prevažne moslimskom severe však prijímajú blížiacu sa stratu štvrtiny územia a väčšiny zdrojov ropy s nespokojnosťou.

Niektoré nezodpovedané pálčivé otázky bude potrebné doriešiť po referende. Obe strany sa ešte nedohodli na tom, kde sa budú nachádzať nové hranice alebo ako sa podelia o zisky zo sudánskej ropy.

Prvé volebné miestnosti, v ktorých Sudánci môžu vyjadriť svoj názor, boli otvorené v Austrálii. Žije tam totiž asi 30.000 utečencov z južného Sudánu a hlasovanie majú umožnené rovnako ako ich krajania v južnom Sudáne, Británii, Kanade, Spojených štátoch a štyroch krajinách susediacich s ich domovinou. Referendum potrvá týždeň a musí sa na ňom zúčastniť aspoň 60 percent oprávnených a registrovaných voličov, aby bolo platné.

"Je to skutočne atmosféra veľkých očakávaní," povedal predstaviteľ juhosudánskej vládnej misie v Austrálii Mariano Ngor po vhodení hlasovacieho lístka.

Zdroj: Reuters

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt