Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: EK vyzvala členské krajiny na prevzatie legislatívy o televíznom vysielaní
Monday 21 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 21. decembra (TASR) - Európska komisia dnes pohrozila právnym konaním voči všetkým členských krajinám, ktoré ešte nezačlenili do svojich národných legislatív nové predpisy týkajúce sa televízneho vysielania.
Dvojročná lehota na prevzatie smernice o audiovizuálnych mediálnych službách, ktorou sa odstraňujú zastarané obmedzenia pre digitálne vysielanie cez internet, video na požiadanie a mobilnú televíziu, sa skončila v sobotu. Len tri krajiny - Belgicko, Rumunsko a Slovensko - však doteraz v súlade s právnymi predpismi informovali komisiu o úplnej implementácii nových pravidiel. Ďalšie štáty oznámili Bruselu len určité opatrenia, alebo smernicu síce čiastočne zaviedli, no EK o tom neinformovali. V Maďarsku sa celý proces úplne zastavil po tom, ako v parlamente neprešiel návrh zákona.
Nové predpisy EÚ uľahčujú tvorcom a poskytovateľom televíznych programov prístup k financovaniu z nových foriem audiovizuálnej reklamy, ako je napríklad reklama na rozdelenej obrazovke alebo umiestnenie výrobku, ktoré je povolené vo všetkých programoch okrem správ, dokumentárnych filmoch a reláciách pre deti. Ponúka sa tiež väčšia voľnosť pri zostavovaní programov vďaka zrušeniu pravidiel, podľa ktorých muselo medzi dvoma prestávkami na reklamu uplynúť dvadsať minút.
Nové predpisy EÚ posilňujú televízne a audiovizuálne odvetvie v Európe prostredníctvom zníženia regulácie a vytvorenia rovnocenných podmienok pre audiovizuálne mediálne služby "bez hraníc". Rovnako zabezpečujú, aby pre všetky audiovizuálne služby vrátane služieb poskytovaných na požiadanie v pevných, mobilných i satelitných sieťach, platili pravidlá vo verejnom záujme, ako sú ochrana neplnoletých osôb a ľudskej dôstojnosti.
Komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová apelovala na členské štáty, aby prispôsobili svoje vnútroštátne právne predpisy požadovanej európskej legislatíve.
"Pre ďalší odklad vykonania týchto úprav neexistuje nijaké ospravedlnenie. Komisia nebude váhať využiť svoje právomoci vyplývajúce zo Zmluvy o EÚ na dosiahnutie tohto cieľa," varovala Redingová.
Právne konanie EK voči členským krajinám je trojstupňové, pričom posledným štádiom je predvedenie štátu pred Európsky súdny dvor.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona