Aktuálne správy Späť na správy
Maďarsko: Prioritou počas predsedníctva v EÚ od 1. 1. bude Východné partnerstvo
Thursday 30 December 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Budapešť 30. decembra (TASR)- Maďarsko si počas svojho predsedníctva v EÚ v prvom polroku 2011 určilo za hlavný cieľ posilňovať v rámci Európskej susedskej politiky tzv. Východné partnerstvo.
S týmto úsilím zorganizuje v máji v meste Gödöllő (Jedľovo), ležiacom v Peštianskej župe, v poradí druhý summit Východného partnerstva.
Na základe iniciatívy Švédska a Poľska, ktorú ohlásili v Prahe v máji 2009 ako Východné partnerstvo, chce EÚ upevniť styky s bývalými šiestimi sovietskymi štátmi: s Arménskom, Azerbajdžanom, Gruzínskom, Moldavskom, Ukrajinou a Bieloruskom.
Šéf maďarskej diplomacie János Martonyi v októbri zahraničným veľvyslancom v Budapešti povedal, že Maďarsko je veľmi aktívne v podpore programu Východného partnerstva.
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Maďarska Zsolt Németh sa v septembri na stretnutí skupiny Priatelia Moldavska v Kišiňove vyjadril nasledovne: "Budapešť sa bude usilovať o to, aby Východné partnerstvo bolo 'príbehom úspechu' maďarského predsedníctva v únii." Podľa Németha bude májový summit počas ich predsedníctva stretnutím EÚ na najvyššej úrovni a v tomto zmysle bude najdôležitejšou medzinárodnou schôdzkou. Ako dodal, "môže byť míľnikom v riadenom procese európskej susedskej politiky".
Dôležitou úlohou maďarskej diplomacie bude zmapovanie možností partnerskej spolupráce. "Možnosti politickej stability a hospodárskej spolupráce motivujú našu angažovanosť v rámci Východného partnerstva," uviedol štátny tajomník rezortu zahraničia. V spomínanom programe vyzdvihol Ukrajinu a pripomenul, že v posledných rokoch Maďarsko pokračovalo významnou mierou v budovaní vzťahov s Moldavskom. Podľa jeho informácií sa významne posilnili hospodárske vzťahy s Bieloruskom a obzvlášť s kaukazským regiónom.
V súvislosti s decembrovými prezidentskými voľbami poznamenal, že násilnosti po voľbách môžu veľmi negatívne ovplyvniť vzťahy Bieloruska k EÚ. Zdôraznil, že Maďarsko rozhodne očakáva, dokonca žiada, aby bieloruské úrady prepustili na slobodu politických väzňov a tým aj zadržaných prezidentských kandidátov.
Németh ďalej uviedol, že podľa materiálov rezortu zahraničia sa Maďarsko bude zameriavať v nasledujúcom polroku predovšetkým na strategické kroky.
Na druhom summite Východného partnerstva v Maďarsku sa zúčastnia premiéri a prezidenti 27 členských štátov únie a šiestich partnerských krajín. Predsedať schôdzke bude Herman Van Rompuy, predseda Európskej rady, a maďarský premiér Viktor Orbán. Pozvaná je aj šéfka diplomacie USA Hillary Clintonová a jej ruský rezortný partner Sergej Lavrov.
Informáciu priniesla maďarská tlačová agentúra MTI.
Východné partnerstvo prináša pre spomínaných šesť krajín perspektívu dohôd o voľnom obchode, finančnej pomoci, pomoci pri zabezpečení energetickej bezpečnosti a bezvízového cestovania do EÚ. Pre Európu môže znamenať posilnenie stability a bezpečnosti na východných hraniciach.
Týmto štátom navýši únia finančnú pomoc na dokončenie politických a hospodárskych reforiem. Ich úspešné zavŕšenie môže viesť k podpisu ucelených asociačných dohôd s EÚ obsahujúcich ustanovenia o voľnom obchode a záväzky v oblasti energetickej bezpečnosti – veľmi podstatné pre tie štáty EÚ, ktorých dodávky plynu z Ruska prúdia cez tento región.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona