Aktuálne správy Späť na správy
SOCIÁLNE: Rok 2011 je vyhlásený za Európsky rok dobrovoľníctva
Monday 27 December 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 27. decembra (TASR) - V 27 krajinách Európskej únie je podľa štatistík do rôznych foriem dobrovoľníckej práce zapojených viac ako 100 miliónov občanov. "Sto miliónov ľudí je 200 miliónov rúk. Na podporu a posilnenie práce dobrovoľníkov vyhlásila Európska komisia rok 2011 za Európsky deň dobrovoľníctva," uviedla pre TASR Alžbeta Mračková z občianskeho združenia C.A.R.D.O, ktoré sa venuje rozvoju dobrovoľníctva na Slovensku.
"Je to veľmi symbolické, že sa končí Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu a začína Európsky rok dobrovoľníctva. Európski politici si uvedomujú, že dobrovoľníctvo na jednej strane prináša spoločnosti veľké zisky, na druhej strane nedostáva od spoločnosti potrebné ocenenie," skonštatovala poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská. Práve teraz, v čase krízy, je podľa jej slov potrebné ľuďom, ktorí dokážu pracovať bez nároku na odmenu v prospech spoločnosti, vytvoriť optimálne podmienky na ich činnosť.
Heslo pre Európsky rok dobrovoľníctva podľa Mračkovej znie "Zmena je v našich rukách". Dobrovoľníctvo je činnosť, ktorá je vykonávaná bez nároku na honorár, vo voľnom čase a v prospech iných. Medzi ciele, ktoré boli v rámci Európskeho roka dobrovoľníkov prijaté na európskej úrovni pre dobrovoľníctvo, patrí vytvorenie legislatívneho prostredia, oceňovanie dobrovoľníkov a nevyhnutnosť zabezpečiť podmienky pre rozvoj kvality dobrovoľníckych činnosti.
V rámci Európskeho roka dobrovoľníctva bude na aktivitách mimovládnych a dobrovoľníckych organizácií po prvýkrát spolupracovať aj štát a štátne inštitúcie. "Dobrovoľníctvo je možnosť byť aktívny aj vo vyššom veku, alebo bez zamestnania, predstavuje formu celoživotného vzdelávania. Pre spoločnosť je silným zdrojom pre sociálne a environmentálne zmeny a je dôkazom aktívneho občianstva a solidarity medzi ľuďmi," uviedol riaditeľ Iuventy, koordinačného orgánu Európskeho roka dobrovoľníctva 2011 Viliam Michalovič.
Koordinačným orgánom Európskeho roka dobrovoľníctva na Slovensku zo strany štátu je ministerstvo školstva, ktoré v spolupráci s mimovládnymi, dobrovoľníckymi organizáciami a inými zainteresovanými stranami vytvorilo plán aktivít počas roka.
Pokiaľ napríklad vo Veľkej Británii udávajú počet dobrovoľníkov na úrovni 75 percent, na Slovensku neexistuje v tejto oblasti relevantný údaj. "Jednou z najväčších priorít v Európskom roku dobrovoľníctva je pre nás výskum a získanie kvalitných údajov o dobrovoľníctve na Slovensku. Dobrou mediálnou kampaňou chceme prizvať čo najviac ľudí do dobrovoľníctva a ďalšou prioritou je vytvorenie zákona o dobrovoľníctve pre potreby rozvoja súčasných dobrovoľníckych centier a vytvorenie nových dobrovoľníckych centier," vysvetlila Mračková.
Mnohé problémy s dobrovoľníctvom by mal vyriešiť dlho očakávaný zákon o dobrovoľníctve, ktorý by mal byť do parlamentu predložený v polovici roka 2011. "Tento zákon nám pomôže definovať status dobrovoľníka, jeho postavenie v spoločnosti a vyrieši agendu, ktorá je s jeho činnosťou spojená," podotkla Mračková. Ako príklady z konkrétnej praxe uviedla, že na úradoch práce je dobrovoľník vnímaný často ako čierna pracovná sila, neexistuje agenda ako vykázať napríklad oprávnené náklady na cestu a stravné dobrovoľníka do zahraničia a pod. Toto všetko by zákon o dobrovoľníctve podľa jej slov riešil.
Podľa Mračkovej sa zákony o dobrovoľníctve prijímajú najmä v krajinách strednej a južnej Európy. Nedávno boli schválené v Macedónsku a Chorvátsku. Štáty s rozvinutou tradíciou a históriou dobrovoľníctva, ako napr. severské štáty Európy, takýto zákon nepotrebujú, pretože dobrovoľnícka činnosť je legislatívne upravená v množstve iných zákonov.
"V týchto krajinách je dobrovoľníctvo bežnou činnosťou. Ale treba povedať, že status dobrovoľníctva súvisí aj s ekonomickou situáciou krajiny. Pokiaľ sa majú ľudia po ekonomickej stránke dobre a nemusia na zlepšenie životnej úrovne hľadať nové zdroje, môžu sa pokojne venovať dobrovoľníckej činnosti v prospech iných a úplne zadarmo," dodala Mračková.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona