Aktuálne správy Späť na správy
J. Nagy na Rade EÚ pre životné prostredie: Teplo nezdražie vďaka kvótam
Monday 20 December 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 20. december (TASR) - Slovensko vyjednalo výhodnejšie podmienky prideľovania emisných kvót pre priemyselné sektory a výrobcov tepla pôsobiacich v SR po roku 2013, čím zabránilo skokovému zdražovaniu tepla. Vyplýva to z uznesenia Výboru pre klimatické zmeny, ktoré zverejnili na dnešnej Rade EÚ pre životné prostredie v Bruseli. Podľa ministra životného prostredia SR Józsefa Nagya sa tak ani po roku 2013 nebude musieť zvyšovať cena tepla pre domácnosti.
"SR víta pozitívne hlasovanie k rozhodnutiu o prideľovaní emisných kvót v rámci systému obchodovania s emisiami EÚ (EU ETS), ktoré predstavuje významný míľnik v reforme európskeho trhu s uhlíkom a dáva subjektom právnu istotu až do roku 2020," uviedla hovorkyňa slovenského envirorezortu Beatrice Hudáková. Ozrejmila, že vďaka naliehaniu a racionálnej argumentácii skupiny krajín vrátane SR si nakoniec polepší sektor výroby hnojív, výroby ocele, cementu a sektor teplárenstva, čo je pre subjekty pôsobiace v SR veľmi priaznivé.
Návrh rozhodnutia stanovuje harmonizované pravidlá, koľko emisných kvót bude pridelených sektorom a subsektorom počas tretieho obchodovacieho obdobia 2013-2020. Hlavnou formou alokácie kvót po 2013 budú aukcie a práve bezodplatné kvóty budú pridelené priemyslu ako kompenzácia voči konkurenčným subjektom, ktoré nie sú zahrnuté v systéme EU ETS.
Dohodnuté pravidlá sú výsledkom intenzívnych technických a politických konzultácií so zainteresovanými stranami počas takmer dvoch rokov. "Návrh komisie je založený na princípe, že na každý vyrobený produkt bez ohľadu na jeho palivové a technologické charakteristiky sa bude vzťahovať jeden benchmark" priblížila Hudáková. Benchmarky odrážajú priemernú emisnú úroveň 10 percent najefektívnejších zdrojov podľa úrovne emisií z rokov 2007 a 2008. Takáto prísna emisná úroveň má byť ťahúňom znižovania emisií a zlepšovania energetickej efektívnosti.
Iba najúčinnejšie zariadenia tak dostanú potrebné množstvo kvót zadarmo, ostatní budú musieť modernizovať alebo si dokupovať potrebné kvóty od iných. Voči návrhu však existovala blokujúca menšina a po prvom neúspešnom hlasovaní sa Komisia rozhodla ustúpiť požiadavkám SR, aby pre sektor výroby tepla existovalo prechodné obdobie a množstvo bezodplatných kvót sa navýšilo o približne 50 percent. Takisto bol ponúknutý ako kompromis priaznivejší benchmark pre výrobcov hnojív a ocele, čo reálne znamená navýšenie bezodplatných kvót pre tieto sektory.
Medzi hlavné témy dnešného zasadnutia Rady EÚ pre životné prostredie patrí diskusia k dohodám prijatým na celosvetovom summite ku klimatickým zmenám, návrh európskej smernice o odpadoch z elektrozariadení a stanovenie emisných noriem pre ľahké úžitkové vozidlá. Pozície Slovenskej republiky objasnil minister Nagy na rokovaní s veľvyslancami z 12 krajín EÚ ešte 16. decembra.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona