Aktuálne správy Späť na správy
BR OSN sa nedohodla na vyhlásení ku Kórejskému polostrovu
Monday 20 December 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
New York/Soul 20. decembra (TASR) - Bezpečnostná rada (BR) OSN sa v noci nadnes na viac ako sedemhodinovom zasadaní za zatvorenými dverami nedokázala dohodnúť na jednomyseľnom vyhlásení, ktoré malo vyzvať oba kórejské štáty, aby sa zdržali vyhrocovania napätia. Informoval o tom ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin.
Čurkin na zasadaní 15-členného grémia predložil návrh, aby generálny tajomník OSN Pan Ki-mun poslal do Severnej aj Južnej Kórey svojho vyslanca, ktorého úlohou by bolo zmierniť rastúce napätie medzi oboma štátmi. Tento krok by si podľa neho nevyžadoval súhlas BR OSN a navyše to "nie je kontroverzná téma".
Čurkin novinárom povedal, že ak by Bezpečnostná rada odobrila jeho návrh prijatia výzvy na "maximálnu zdržanlivosť," otázka vyslanca by mohla byť schválená okamžite. BR OSN by mohla pokračovať v diskusii o situácii na Kórejskom polostrove už dnes, dodal Čurkin.
Podľa americkej veľvyslankyne pri OSN Susan Riceovej sú však nezhody v BR OSN o kríze na Kórejskom polostrove tak závažné, že je nepravdepodobné, že sa ich podarí prekonať.
Napätie na Kórejskom polostrove sa ďalej zvýšilo po tom, čo Južná Kórea minulý týždeň oznámila, že uskutoční vojenské cvičenie s ostrou delostreleckou paľbou v blízkosti spornej námornej hranice so Severnou Kóreou. Manévre sa mali konať v sobotu, ale znemožnilo ich zlé počasie.
Agentúra Jonhap dnes s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa generálneho štábu juhokórejskej armády oznámila, že cvičenie pri západnom pobreží bude pokračovať najskôr o 11.00 h miestneho času (03.00 h SEČ). Obyvatelia ostrova Jonpchjong a ďalších ostrovov v okolí boli vyzvaní, aby sa presunuli do bunkrov.
Do oblasti dorazil aj krížnik, ktorý má reagovať na prípadné provokácie komunistickej KĽDR. Tá varovala, že bude reagovať ešte tvrdším odvetným útokom, ako tomu bolo v prípade novembrového ostreľovania Jonpchjongu.
Cvičenie je organizované tak, aby delostrelecké granáty dopadali do mora vo vzdialenosti viac ako desať kilometrov od námornej hranice, citovala agentúra Jonhap nemenovaného vojenského predstaviteľa. Ďalej uviedol, že Severná Kórea rozmiestnila na svojom západnom pobreží falošné delostrelecké zbrane, konkrétne 120- a 140-milmetrové kanóny.
Zdroj: DPA, Reuters, Jonhap
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona