Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

BARROSO: Únia je odhodlaná spraviť všetko pre stabilitu v eurozóne

Brusel 17. decembra (TASR) - Európska únia (EÚ) si od štvrtkového (16. 12.) schválenia stáleho krízového mechanizmu, ktorý bude k dispozícii pre krajiny na pokraji štátneho bankrotu od roku 2013, sľubuje upokojenie finančných trhov. Súvisiacu zmenu Lisabonskej zmluvy, ktorá umožní zavedenie záchrannej siete pre členov eurozóny v problémoch, odsúhlasili lídri členských štátov tiež počas prvého dňa tradičného decembrového summitu únie.

Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso nazval tento deň "dobrým dňom pre Európu" a ocenil najmä fakt, že sa konečne prijalo rozhodnutie postaviť trvalý krízový mechanizmus aj napriek tomu, že schvaľovací proces úpravy Lisabonskej zmluvy nemusí veštiť hladký priebeh.

Lídri členských štátov EÚ boli od predchádzajúceho októbrového summitu kritizovaní za to, že nestanovili jasné pravidlá pre mechanizmus záchrany na obdobie od roku 2013, čo malo zvýšiť nervozitu na trhoch. Preto sa teraz Európska rada (ER) snažila o ich upokojenie čo najjednoznačnejším odkazom, že únia je pripravená obraňovať spoločnú európsku menu za každú cenu. "Štáty Európskej únie urobia všetko pre záchranu eura i celej eurozóny. Je to spoločný projekt pre všetkých, či už sú vnútri eurozóny, alebo mimo nej," konštatoval Barroso.

Štvrtkové diskusie sa vraj skončili už po 1,5 hodine a podľa stáleho predsedu ER Hermana Van Rompuya sa za mechanizmus postavili jednohlasne všetky krajiny. "Pridajú sa dve vety do § 136 Lisabonskej zmluvy, ktoré sa schvália zjednodušenou procedúrou, ktorá si podľa našich vedomostí nevyžadujú referendum ani v jednej členskej krajine," uviedol Van Rompuy s dodatkom, že Európska centrálna banka (ECB), EK a Európsky parlament (EP) sa vyjadria k zmene zmluvy do marca budúceho roka. Marcový summit únie by mal následne potvrdiť dohodnuté zmeny a nasledovať budú individuálne procedúry schvaľovania v členských krajinách aj EP. Celý proces odsúhlasenia by sa mal ukončiť do 1. januára 2013, aby bol od júla mechanizmus pripravený na použitie "v prípade potreby".

"Členské štáty, ktorých menou je euro, môžu vytvoriť stabilizačný mechanizmus, aktivovateľný v prípade, že je to nevyhnutné pre záchranu eura ako celku. Schválenie každej pomoci z mechanizmu bude prísne podmienené," znejú vety, ktoré sa majú vsunúť do textu zmluvy. Na novom mechanizme sa bude podieľať vkladom aj Medzinárodný menový fond (MMF) a v prípade bankrotu krajín bude úloha privátneho sektora stanovená po zhodnotení situácie "prípad od prípadu".

Lídri únie spomenuli aj to, že pre banky budú pripravené nové stresové testy. Tie by mali priniesť väčšiu dôveru na trhoch a otvoriť cestu k finančnej stabilite v eurozóne. Suma 750 miliárd eur v súčasnom eurovale sa navyšovať nebude, nepotvrdil kuloárne fámy Van Rompuy. "Dospeli sme spoločne k názoru, že súčasné zdroje nie je potrebné zvyšovať a nemyslím si, že bude potrebné uskutočniť takýto krok v budúcnosti," vyjadril sa pre agentúru DPA luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý je súčasne aj šéfom Euroskupiny.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt