Aktuálne správy Späť na správy
Admirál Stavridis: Oceňujem slovenský prínos pre NATO aj v technickej inovácii
Thursday 16 December 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 16. decembra (TASR) - Veliteľ vojenských síl NATO v Európe James Stavridis oceňuje okrem príspevku vo vojenských misiách aj úsilie Slovenska v oblasti technickej inovácie, ktoré by malo v budúcnosti prispieť k efektívnejšiemu fungovaniu operácií Severoatlantickej aliancie. Americký admirál je presvedčený, že prechod zodpovednosti a kompetencií na domáce jednotky v rámci misie ISAF v Afganistane podnieti aj lepšiu akceptáciu zásahu spojeneckých síl v ázijskej krajine.
"Oceňujem príspevok Slovenska nielen k misii NATO v Afganistane či Kosove, ale aj na poli technickej inovácie. Programy ako RALEN, ktoré sú súčasťou vyššieho spravodajského dozoru, sú enormnou pomocou pre spojenecké sily," povedal v rozhovore pre TASR Stavridis, ktorý v septembri osobne navštívil Slovensko pri príležitosti rokovaní Vojenského výboru NATO vo Vysokých Tatrách.
"Sme v procese hodnotenia Ralenu, takže je predčasné povedať, ako a kde by sme ho presne využili. Ale celá vec má veľký potenciál a je to aj dôkazom toho, ako každý členský štát NATO vie prispieť svojimi nápadmi k fungovaniu aliancie," doplnil Američan na margo testovania slovenského systému, ktorý by mohol aj globálne pomôcť k účinnému monitoringu a detekcii osôb nielen na hraniciach štátov.
Stavridis sa pozastavil aj pri ponuke slovenskej vlády poskytnúť vojenské cvičisko v Lešti aj pre účely využitia ozbrojenými silami NATO. "Diskutujeme a skúmame možnosti Lešti. Je to výborný výcvikový areál. Táto evaluácia bude trvať približne rok, po nej sa rozhodneme, či využijeme Lešť aj na úrovni NATO."
Prioritou NATO zostáva "doriešenie" Afganistanu, pričom misia ISAF vstúpi do novej fázy a podľa koncepcie začína proces tzv. tranzície, teda odovzdania "moci" do rúk afganskej armády a polície už nasledujúci rok. V Afganistane bude potrebné odovzdať kontrolu nad asi 400 dištriktmi, ktoré sa rozkladajú v 40 provinciách.
"Od začiatku roku 2011 odštartujeme proces tranzície. Malo by sa to skončiť do roku 2014. V súčasnosti má Afganistan 265.000 príslušníkov armády alebo polície, verím, že na budúcu jeseň sa toto číslo dostane už na 300.000. Napríklad okolie Kábulu už kontrolujú afganské sily, ktorým asistujú členovia misie ISAF," vysvetlil Stavridis.
Misia ISAF nie je veľmi populárna medzi domácim obyvateľstvom, ale admirál ráta s tým, že tento trend sa zmení postupným prechodom právomocí z vojenskej operácie NATO na domáce bezpečnostné jednotky:
"Som presvedčený, že presun právomocí a zodpovednosti na afganské jednotky pomôže. Určite to vyvolá pozitívnu reakciu u bežných obyvateľov. Podľa posledného prieskumu, ktorý viem doložiť aj oficiálnymi číslami, má afganská armáda podporu asi 90 percent obyvateľov a je tak najrešpektovanejšou inštitúciou v Afganistane. Podľa prieskumu Asia Society verí asi 60 percent opýtaných v pozitívnu budúcnosť svojej krajiny. To je vyššie číslo, než v prípade krajín Európy či Ameriky."
NATO sa chystá na tranzíciu práve po roku, ktorý sa označuje za najkrvavejší vzhľadom na to, že došlo k historicky najvyšším stratám na životoch vojakov počas trvania misie. Stavridis to však nevníma ako zhoršenie situácie, zvýšený počet mŕtvych stavia do roviny dôkazu o zložitej situácii Talibanu, ktorý sa všemožne bráni.
"Dôvodom, prečo sa zvýšilo násilie práve v tomto roku, je to, že sme sa posunuli smerom na juh a zatlačili sme tam intenzívnejšie na bunky Talibanu. Teda sme sa dostali do oblastí, kde ešte pred rokom viali vlajky Talibanu a jeho sily sa snažili vyrovnať s bojom v defenzíve, čo vyústilo do násilných činov. Je to ako pri lekárskej operácii, musíte zájsť hlboko, aby sa dostavilo zlepšenie v dlhodobom horizonte," pomohol si prirovnaním Stavridis.
Výcviku domácich pomáhajú aj slovenskí vojaci. Stavridis ocenil vo všeobecnosti slovenský vklad do tejto časti práce v rámci misie.
"Tie tri stovky slovenských vojakov operujú v oblasti na vynikajúcej úrovni, mnohí z nich v nebezpečnom regióne Kandahár. Chceme vyjadriť veľkú spokojnosť s tým, že sa Slovensko rozhodlo podporiť misiu zvýšeným počtom vojakov," vyjadril sa Stavridis, podľa ktorého výcvik Afgancov bude pokračovať aj po tom, ako sa všetky bezpečnostné kompetencie odovzdajú do rúk domácich, teda po roku 2014.
"Budeme pokračovať v tomto aj po roku 2014. Jednotky NATO budú prítomné v krajine síce v neporovnateľne nižšom počte, než je tomu v súčasnosti, no vo výcviku budeme pokračovať. Takže počas nasledujúcich troch rokov chceme radikálne ustúpiť z pozícií vo frontovej línii smerom k výcvikovej operácii," doplnil admirál.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona