Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

EÚ: EP odobril nariadenie o európskej občianskej iniciatíve

Štrasburg/Brusel 15. decembra (TASR) - Nariadenie o "európskom referende" dnes dostalo svoju konečnú podobu, Európsku občiansku iniciatívu podporilo plénum Európskeho parlamentu po hlasovaní na zasadnutí v Štrasburgu.

Na iniciovanie prijímania legislatívy v oblasti, ktorú budú považovať občania za komisiou "ignorovanú", bude stačiť milión podpisov zo siedmich členských krajín. S prvými podpisovými akciami však budú môcť vyrukovať jednotlivci či organizácie asi až po roku - 12 mesiacov si členské štáty vyžiadali na obdobie, kedy novinku zakotvia do svojich národných legislatív.

O registráciu môže požiadať prakticky ktokoľvek z Európskej únie, či už ide o právne, alebo fyzické osoby. Ďalšou zmenou je, že v komisii, ktorá sa bude hodnoteniu iniciatívy v úvode venovať, budú zástupcovia najmenej zo siedmich členských štátov. Prijateľnosť iniciatívy, teda to, či je v súlade s európskym duchom alebo či nespĺňa len charakter "smiešnej požiadavky", sa prehodnotí ihneď po jej registrácii.

Pôvodný návrh, aby na predloženie iniciatívy stačili podpisy z tretiny členských krajín, sa nestretol s pochopením EP, ktorý žiadal jednu pätinu, nakoniec bude vo finálnej verzii štvrtinový podiel, čo vo vyložení komisie za súčasných podmienok znamená sedem členských štátov.

Nemení sa počet podpisov v absolútnom vyjadrení - na to, aby sa EK zaoberala iniciatívou po zaregistrovaní a uznaní admisibility, bude treba jeden milión podpisov. Keď iniciátori nazbierajú potrebný počet podpisov, prezentujú ich pred EK, a pokiaľ bude splnená táto podmienka, bude nasledovať verejné vypočutie.

Problémom počas vyjednávaní bolo to, ako skontrolovať relevantnosť podpisov, ktoré podporia iniciatívu. Nakoniec sa aktéri dohodli, že túto kontrolu ponechajú na členských štátoch, kde sa metódy budú môcť líšiť a poskytne sa flexibilita v tom, aké údaje sa budú vyžadovať od podporovateľov.

O téme EOI rozhodli členské štáty ešte v utorok v rámci Rady EÚ pre všeobecné záležitosti. Členské štáty budú mať rok na to, aby túto novinku zahrnuli do svojich národných legislatívnych systémov, prakticky to znamená aj to, že prvé iniciatívy sa budú môcť objavovať až po tomto prechodnom období. To je zlou správou okrem iného aj pre Greenpeace, environmentálna organizácia len minulý týždeň predložila milión podpisov, podporujúcich zákaz pestovania geneticky modifikovaných plodín. Jej snaha o začatie legislatívneho procesu v tejto téme, napriek tomu, že podpisy prevzal komisár pre zdravotníctvo a ochranu spotrebiteľov John Dalli, však nebude nateraz braná do úvahy, keďže Greenpeace postupoval pri zbieraní podpisov podľa legislatívne ešte neexistujúcich pravidiel a svoju akciu bude musieť zopakovať.

EOI je popri Európskej službe pre vonkajšiu činnosť jednou z dvoch "viditeľných" vlajkových lodí zmien, ktoré má vniesť do fungovania Európskej únie Lisabonská zmluva. Pôvodne sa rátalo, že rovnako ako diplomatické zbory, bude v konečnej forme pripravená na implementáciu v jednotlivých členských štátoch k 1. decembru tohto roka, no zdĺhavé inštitucionálne vyjednávania tento termín ani v jednom prípade nedovolili dodržať.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt