Aktuálne správy Späť na správy
NOVEMBER 89: Umelci si pripomínajú založenie VPN multimediálnym projektom
Friday 20 November 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 20. novembra (TASR) – Atmosféru vzniku občianskeho združenia Verejnosť proti násiliu (VPN) a prvé dni Nežnej revolúcie oživuje multimediálny dokumentárny projekt Slovenskej výtvarnej únie (SVÚ) v jej sídle. Ním je budova Umeleckej besedy v Bratislave, ktorá výrazne vošla do slovenských dejín pred 20 rokmi. Potvrdzuje to fotografická výstava, filmové projekcie, publikácia Umelecká beseda na križovatke dejín i pamätná tabuľa pri vstupe do tejto národnej kultúrnej pamiatky, ktorú slávnostne odhalil Ladislav Snopko s Jozefom Jankovičom vo štvrtok (19.11.) večer.
"Vzdávame úctu zakladateľom VPN, pretože vtedy nebolo nič vyhraté. Riskovali aj ďalší, aby sme sa neskôr stali Európanmi," povedala na vernisáži vedúca Zastúpenia Európskej komisie v SR Andrea Elscheková – Matisová.
"Našou ambíciou je pripomenúť to výnimočné a pozitívne, čo sa v novembrových dňoch u nás udialo. Pripomenúť neopakovateľné nadšenie a explóziu obnovenej viery vo vlastné sily, ktoré možno zažiť tak intenzívne snáď len raz," zdôvodnil projekt predseda SVÚ Pavol Kráľ.
Galériu SVÚ doslova zaplnili fotografie. Okrem takmer 500 čiernobielych záberov na stenách od vyše 40 autorov jej priestor zaberajú ďalšie dokumenty z prelomového nadšenia nespokojných umelcov na prvých stretnutiach v UB. "Tie fotografie majú 3x2 metre," spresnil pre TASR kurátor výstavy Pavol Meluš. Ako fotograf ľutuje, že na prvom spontánnom stretnutí nemal fotoaparát, ale uvítal, keď tam fotili jeho kolegovia Ján Lőrincz a Ľubo Stacho. Práve ich veľkoplošné, aj keď niektoré neostré fotografie oživujú tváre i emotívne rečnenie viacerých z prítomných. Podpisy protestujúcich slovenských umelcov proti násilnému potlačeniu pokojnej povolenej manifestácie 17. novembra 1989 v Prahe si možno prečítať na 11 hárkoch pripnutých na stene. Vývoj novembrových udalosti spomienkovo popisujú v knihe Rudo Sikora, Ján Budaj, Eugen Gindl, Soňa Szomolányi, Martin Porubjak, Miroslav Kusý, Ľubomír Feldek, Fedor Gál, Peter Horváth, Milan Greguš, Miro Cipár, Martin Bútora a iní.
Revolučné udalosti a neskoršie obdobie pripomínajú aj dokumentárne filmy, premietané v takmer všetkých rohoch výstavných priestorov. Najstaršie sú z roku 1990 od Ilju Ruppeldta Letová správa OK 89-90 a Sonda 1/1990. O rok neskôr nakrútila režisérka Eva Štefankovičová 59-minútový film Všetci spolu, vlani Ján Oparty Nežných 19 (rokov). Tohtoročné filmy sú Nežná revolúcia (Peter Gerža), Nežná 1989 (Henrich Krejča), November+20 (Tomáš Vitek) a iné.
Projekt podporilo Ministerstvo kultúry SR a výstava potrvá do 6. decembra.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona