Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Srbi, Čiernohorci a Macedónci oddnes cestujú do EÚ bez víz

Belehrad 19. decembra (TASR) - K výraznému zblíženiu dochádza vo vzťahoch medzi EÚ a viac než desiatimi miliónmi Srbov, Čiernohorcov a Macedóncov, ktorí oddnes nepotrebujú víza pre vstup na územie členských krajín európskej dvadsaťsedmičky.

Obyvatelia všetkých troch západobalkánskych štátov, ktorí sa dlhodobo cítili byť odstrkovaní zvyškom Európy, privítali zavedenie bezvízového režimu ohňostrojmi, koncertmi a oslavami trvajúcimi celú noc.

"Mali by sme si zapamätať tento deň. Pravidlá, ktoré platia pre iných, platia konečne aj pre nás," uviedol srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič.

Čiernohorský premiér Milo Djukanovič označil zrušenie vízového režimu za "najšťastnejšiu správu tohto roka". Upozornil však, že jeho krajinu ešte čaká veľa tvrdej práce, kým sa bude môcť zaradiť medzi členov EÚ.

V macedónskej metropole Skopje odpočítavali posledné momenty uplynulého dňa veľké hodiny na hlavnom námestí, kde si tisíce ľudí prišli pozrieť vystúpenie dídžejov a interpretov populárnej hudby. O polnoci strieľali zátky na fľašiach so šampanským a nasledoval prípitok pri príležitosti zrušenia vízového styku, ktorý mnohí obyvatelia regiónu považovali za poníženie.

"Toto je pre Macedónsko skvelý deň, veľmi dôležitý deň," uviedol macedónsky premiér Nikola Gruevski.

Prípitky nechýbali ani počas polnočného letu do Bruselu, kam v sprievode srbského vicepremiéra Božidara Djeliča smerovalo približne 50 Srbov chystajúcich sa prvýkrát v živote navštíviť členskú krajinu Európskej únie.

"Neviem, či sa mi to len sníva, tak pekne nás privítali," povedal pre srbskú štátnu televíziu po prílete do Bruselu jeden z pasažierov.

Niekoľko stoviek Srbov aj napriek mrazivému počasiu čakalo pred hranicami s Maďarskom, aby iba niekoľko minút po polnoci mohli bez povinnosti predložiť víza vstúpiť na jeho územie.

"Konečne sme slobodní," povedal usmievajúci sa študent zo Subotice, ktorý sa predstavil iba svojím krstným menom Zarko.

Občania bývalej Juhoslávie mohli voľne cestovať do európskych krajín, po rozpade federácie a následnom vojnovom konflikte v roku 1991 však pre nich zaviedli vízový režim a poplatky.

Obyvatelia nástupníckych štátov Juhoslávie tak museli čakať na vybavovanie víz v dlhých radoch na veľvyslanectvách krajín EÚ.

Hoci mnohí obyvatelia považujú zrušenie vízového styku za dôvod na radosť, iní zaujímajú triezvejší názor vzhľadom na pretrvávajúcu chudobu a hospodárske problémy svojich krajín.

"Je to vtip. Ja môžem o Európe len snívať," tvrdí 42-ročná archeologička z Belehradu Jelena Cavičová.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt