Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: Cieľom Dunajskej stratégie je vytvoriť konkurencieschopnejší "makroregión"
Thursday 09 December 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 8. decembra (TASR) - Návrh desaťročnej Európskej stratégie pre dunajský región z dielne Európskej komisie, ktorý dnes prezentoval komisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn, počíta s jeho vyhlásením za "makroregión". Bolo by to druhýkrát, čo by sa prihliadalo prioritne na požiadavky väčšieho územia, ktoré spája voda - tým prvým sa stala Oblasť Baltského mora.
Európska komisia spolu so zainteresovanými krajinami pracuje už druhý rok na ucelenej perspektíve, ktorá by mala otvoriť nové dimenzie rozvoja v mnohých aspektoch pre regióny v okolí európskeho veľtoku. EK si sľubuje od nového konceptu v širšom pohľade vytvorenie súťaživého regiónu, ktorého súčasťou je aj Slovensko. Z neho by napríklad ľudia za desať rokov už nemali odchádzať pre nedostatok možností kvalitného vzdelávanie či pracovných miest.
"Počas obdobia konzultácií štáty podunajskej oblasti ukázali svoje odhodlanie vytvoriť nový makroregión na najvyššej úrovni. Stratégia a akčný plán, ktoré navrhujeme, vychádzajú z viac ako 800 podnetov pochádzajúcich zo samotnej oblasti. Som presvedčený, že zameraním sa na najdôležitejšie otázky, ku ktorým patrí mobilita, energetika, znečistenie životného prostredia, zamestnanosť a bezpečnosť, táto stratégia skutočne prispeje k budovaniu lepšej budúcnosti pre túto časť Európy. Tento druhý makroregión EÚ bude mať významný priekopnícky podiel na tejto forme spolupráce. Som presvedčený, že makroregionálny prístup môže priniesť vynikajúce výsledky, ktoré sme už videli v oblasti Baltského mora," povedal pri predstavení stratégie komisár pre regionálny rozvoj Johannes Hahn.
Z konkrétnejších ambícií je markantná v doprave ročne 300-dňová splaviteľnosť Dunaja do roku 2020 a 20-percentné zvýšenie nákladnej dopravy na veľtoku, priame vlakové spojenie medzi všetkými hlavnými mestami v regióne by malo byť realitou do roku 2030, či turistický ruch by mal do roku 2020 vzrásť o 50 percent.
Slovensko si určilo ako jednu zo svojich priorít v stratégii protipovodňovú ochranu, v súlade s jej zefektívnením má klesnúť povodňami ohrozené územie o 25 percent k roku 2020. Začínajúci podnikatelia by o desať rokov mali dostať povolenia k podnikateľskej činnosti do štyroch týždňov od podania žiadosti a už od roku 2013 má byť zabezpečený prístup k širokopásmovému rýchlemu internetu pre všetkých občanov EÚ v regióne. V oblasti ochrany životného prostredia sa má v rámci stratégie za desať rokov vrátiť obsah živín na účely obnovy ekosystémov v Čiernom mori na úroveň z roku 1960 a zabezpečiť životaschopná populácia dunajských jeseterov, ale aj zachovanie pôvodného vtáctva v okolí rieky.
O vypracovanie stratégie požiadala ešte 19. júna minulého roka Európsku komisiu Európska rada. Počas nasledujúcich mesiacov sa tvorila kostra stratégie, ktorá je už v podobe štyroch nosných oblastí vypracovaná - spojenie dunajského regiónu, ochrana životného prostredia, budovanie prosperity a posilnenie jeho významu. Transeurópsky projekt spája spolu 14 krajín (Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česko, Čierna Hora, Chorvátsko, Maďarsko, Moldavsko, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Ukrajina), z nich len osem je súčasťou Európskej únie.
Stratégia však nebude počítať s osobitnými zdrojmi čerpania z rozpočtu EÚ, rovnako tak nevznikne nová legislatíva, ani inštitúcie späté s vykonaním alebo koordináciou implementácie programu na úrovni EÚ.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona