Aktuálne správy Späť na správy
Nagy na konferencii o klíme: Verme, že sa dosiahne aspoň čiastočný pokrok
Wednesday 08 December 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Cancún 8. decembra (TASR) - Najneskôr v piatok 10. decembra sa uvidí, či sa slová nadšenia rečníkov hovoriacich o zastavení klimatických zmien pretavia do celosvetového záväzku s konkrétnymi opatreniami. Konštatoval to slovenský minister životného prostredia József Nagy.
"Verme, že sa dosiahne aspoň čiastočný pokrok čiastkovými dohodami. Európska únia vníma znižovanie emisií ako nutne nepretržitý proces. Je to ako bicyklovanie. Môžeme spomaliť z dôvodu ekonomickej krízy, ale ak úplne prestaneme pedálovať, ľahko môžeme spadnúť," povedal počas hlavného rokovania ministrov 194 štátov v rámci klimatickej konferencie v mexickom Cancúne.
Ako poukázal šéf envirorezortu, dôsledky otepľovania cítiť aj na Slovensku. "Pravidelné sú ničivé povodne a víchrice a klimatickú zmenu zaregistrovali aj poľnohospodári a lesníci," konštatoval. Oteplenie na Slovensko prinieslo napríklad aj nové druhy rastlín a živočíchov zo stredomorskej oblasti. V roku 2004 sa v SR prvýkrát zaznamenala prítomnosť komára Anophelesa, ktorý môže šíriť maláriu. Ornitológovia upozorňujú, že v dôsledku klimatických zmien môžu na Slovensku ku konca 21. storočia vymiznúť orol kráľovský, sova dlhochvostá či tetrov hlucháň.
Pracovný program ministra Nagya bude vo štvrtok pokračovať bilaterálnymi stretnutiami a rozhovormi na najvyššej úrovni. Medzi hlavné témy jeho vystúpenia na týchto rokovaniach bude patriť úspešný trend oddelenia nárastu množstva skleníkových plynov od rastu HDP od roku 1997, priebežné znižovanie uhlíkovej náročnosti, ako aj implementácia Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Okrem iného predstaví zameranie projektov, ktoré plánuje Slovensko realizovať v Keni v rámci plnenia dobrovoľného záväzku k fast-start finančnému mechanizmu.
Prioritou Európskej únie naďalej zostáva schválenie komplexnej a právne záväznej dohody pre režim spolupráce krajín po roku 2012. Tá by mala nahradiť v súčasnosti platný Kjótsky protokol. V ňom sa takmer 200 krajín dohodlo na znížení emisií skleníkových plynov o 5,2 percenta v porovnaní so stavom v roku 1990. Väčšina krajín sa neskôr zaviazala, že emisie zníži o osem percent.
Slovensko ešte pre začiatkom klimatickej konferencie avizovalo, že bude pri rokovaniach pripravené zvážiť svoju podporu druhému záväznému obdobiu Kjótskeho protokolu len s podmienkou, že sa ten stane súčasťou širšieho právneho rámca, ktorý zaručí primeranú účasť všetkých vyspelých aj rozvojových krajín pri dodržaní princípu ich spoločnej a zároveň diferencovanej zodpovednosti.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona