Aktuálne správy Späť na správy
WikiLeaks: Dôverné dokumenty ukazujú názory diplomatov USA na krízy, lídrov
Monday 29 November 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Washington 29. novembra (TASR) - Webová stránka WikiLeaks zverejnila v nedeľu tisíce citlivých amerických diplomatických dokumentov, ktoré obsahujú otvorené názory na zahraničných lídrov či priame hodnotenia nukleárnych a teroristických hrozieb.
Prinášame niektoré z odhalení prinesených viacerými svetovými médiami, ktoré dokumenty ako prvé dostali - okrem iných americké noviny New York Times, britský Guardian a nemecký Der Spiegel:
- Čínske politbyro nariadilo vniknutie do počítačových systémov spoločnosti Google v krajine, informoval v januári čínsky kontakt americké veľvyslanectvo. Malo ísť o súčasť programu počítačovej sabotáže realizovanej vládnymi agentmi, súkromnými expertmi i hackermi, ktorí od roku 2002 prenikli do počítačov vlády USA a ich západných spojencov, dalajlámu či amerických podnikov.
- Viacero dokumentov popisuje obavy arabských krajín v súvislosti s nukleárnymi aktivitami Iránu. Saudskoarabský kráľ Abdalláh mal opakovane vyzývať USA, aby "odrezali hlavu hadovi" - zničili jadrový program Iránu. Bahrajnský kráľ Hamad bin Ísá Chalífa podľa depeše z novembra 2009 povedal americkému generálovi, že nebezpečenstvo pokračovania iránskeho jadrového programu je väčšie než nebezpečenstvo v súvislosti s jeho zastavením.
- Americkí a juhokórejskí predstavitelia diskutovali o vyhliadkach zjednotenej Kórey v prípade, ak sa zrúti režim v Severnej Kórei. Soul zvažoval komerčné stimuly pre Čínu, ktorý by "pomohli upokojiť" čínske obavy z jednotnej Kórey spojenej s Washingtonom, napísal americký veľvyslanec v Južnej Kórei.
- USA od roku 2007 viedli tajnú a dosiaľ neúspešnú snahu o odstránenie vysoko obohateného uránu z výskumného reaktora v Pakistane pre obavu, že by mohol byť použitý na zbrojné účely.
- Irán získal od Severnej Kórey pokročilé rakety schopné zasiahnuť západnú Európu a USA sa obávajú, že ich využíva ako "stavebné kamene" na konštrukciu striel s dlhším doletom. Tieto moderné rakety majú byť omnoho výkonnejšie, než Washington kedykoľvek verejne pripustil, že má Irán vo svojom arzenáli.
- Americkí diplomati rokovali s inými krajinami o umiestnení väzňov zo základne Guantánamo v rámci snahy uzavrieť tamojší väzenský tábor. Slovinsku údajne odkázali, že má prijať jedného väzňa, ak sa chcú jeho predstavitelia stretnúť s prezidentom USA Barackom Obamom, a Kiribati ponúkli stimuly za milióny dolárov, aby prijalo zadržiavaných čínskych moslimov. Prijatie ďalších väzňov zasa označili za "lacný spôsob, akým môže Belgicko získať významné postavenie v Európe", uvádza jedna zo správ.
- Saudskoarabskí darcovia ostávajú hlavnými financovateľmi sunnitských militantných skupín ako je al-Káida, pričom Katar je "najhorší v regióne" Perzského zálivu, pokiaľ ide o boj proti terorizmu, vyplýva z dokumentu amerického ministerstva zahraničných vecí z vlaňajšieho decembra. Katarské bezpečnostné sily sa údajne zdráhali zasiahnuť proti známym teroristom z obavy, aby sa nestali terčom odplaty za spojenectvo s USA.
- Spojeným štátom sa nepodarilo zabrániť Sýrii v dodávaní zbraní libanonskému hnutiu Hizballáh, ktoré od vojny s Izraelom v roku 2006 zhromaždilo obrovský arzenál, píše sa v dokumentoch. Týždeň po tom, ako sýrsky prezident Bašar Asad prisľúbil poprednému americkému diplomatovi, že Hizballáhu nepošle "nové" zbrane, sa USA sťažovali, že majú informácie, podľa ktorých Sýria poskytuje Hizballáhu čoraz modernejšiu výzbroj.
- Jemen pomáhal zakrývať americkú účasť na raketových útokoch proti miestnej odnoži al-Káidy. Podľa jedného dokumentu jemenský prezident Alí Abdulláh Sálih v januári americkému generálovi povedal: "Budeme naďalej hovoriť, že bomby sú naše, nie vaše." Jemenský vicepremiér si v reakcii zažartoval, že práve "klamal" parlamentu, keď ho informoval, že jemenské sily vykonali útoky.
- USA vykonávali špionážnu kampaň voči vedeniu Organizácie Spojených národov. Podľa jedného dokumentu nariadenie vydané vlani v mene ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej dáva americkým diplomatom pokyn, aby sa snažili získať detaily o komunikačných systémoch OSN i osobné informácie o popredných predstaviteľoch organizácie.
Dokumenty tiež odhalili nelichotivé hodnotenie zahraničných lídrov vrátane niektorých európskych spojencov:
- ruský prezident Dmitrij Medvedev je "nevýrazný, váhavý", zatiaľ čo jeho predchodca a terajší premiér Vladimir Putin "alfa pes".
- americkí diplomati v Ríme v roku 2009 napísali, že Putin má mimoriadne blízky vzťah s talianskym premiérom Silviom Berlusconim, k čomu patria "štedré darčeky" a energetické kontrakty. Berlusconi sa podľa nich v rastúcej miere stával "hovorcom Putina" v Európe.
- nemecká kancelárka Angela Merkelová sa "vyhýba riziku a je zriedka kreatívna". Niektoré správy ju označujú za "teflonovú Merkelovú". Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle je naproti tomu "arogantný", "bujarý" a kritický voči Amerike. Minister obrany Karl-Theodor zu Guttenberg ("blízky a dobre známy priateľ USA") údajne americkému veľvyslancovi povedal, že Westerwelle, nie opoziční sociálni demokrati, je hlavnou prekážkou zvýšenia počtu nemeckých vojakov v Afganistane, ktoré žiada Washington.
- Jedna správa označuje afganského prezidenta Hámida Karzaja za politika so "slabou osobnosťou", ktorého "ženie paranoja" a "konšpiračné teórie".
Zdroj: Reuters, AP, DPA
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona