Aktuálne správy Späť na správy
Dánsko: Lídri najväčších krajín podrobne rozoberajú na minisummite návrh dohody
Friday 18 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Kodaň 18. decembra (TASR) - Prezident Spojených štátov Barack Obama sa dnes na klimatickom summite OSN V Kodani spolu so skupinou vybraných svetových lídrov zaoberali návrhom dohody o boji proti klimatickým zmenám "odsek po odseku", uviedli diplomati podľa tlačovej agentúry DPA.
Minisummit za účasti najvyšších predstaviteľov zo štátov ako Británia, Brazília, Nemecko a India nechal ostatných lídrov z viac ako stovky štátov za dverami rokovacej miestnosti, čakajúcich na plenárne zasadnutie OSN zamerané na dosiahnutie celosvetovej dohody o obmedzení globálneho otepľovania.
Cieľom náročného vyjednávania v Kodani je dosiahnutie základnej politickej dohody o spôsobe obmedzenia klimatických zmien. Minisummit sa začal ani nie hodinu po tom, ako lietadlo s Obamom pristálo v dánskom hlavnom meste v posledný, rozhodujúci deň rokovaní.
Podľa diplomatov hrozí, že dosiahnutiu dohody zabráni napätie medzi USA a veľkými rozvojovými krajinami ako Čína a India.
"Čína, India, Sudán a skupina rozvojových štátov G77 nie sú veľmi konštruktívne - stále prichádzajú s procedurálnymi otázkami. Až sa musíte zamyslieť, či vôbec chcú dosiahnuť dohodu," uviedol jeden z diplomatických zdrojov.
Kľúčová je dohoda medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktoré spolu produkujú takmer polovicu svetového objemu emisií skleníkových plynov. Čínsky premiér Wen Ťia-pao sa na minisummite nezúčastnil.
Cieľom dohody je obmedziť globálne otepľovanie na maximálne dva stupne Celzia oproti predpriemyselnému obdobiu. Podľa predbežného návrhu deklarácie klimatického summitu OSN by zároveň chudobné krajiny by mali dostať miliardy dolárov pomoci na opatrenia súvisiace s klimatickými zmenami. Bohaté krajiny by prisľúbili do roku 2020 rozvojovým štátom 100 miliárd dolárov ročne (69,72 mld. eur), aby im pomohli prispôsobiť sa klimatickým zmenám.
Návrh predstavený dánskymi hostiteľmi rokovaní dostali delegáti 26 vplyvných krajín, ktorých lídri ho posúdia v priebehu dňa. Text sa stále môže zmeniť a v momentálnej podobe nespomína ciele znižovania emisií skleníkových plynov pre industrializované krajiny.
3 20 ms bar
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona