Aktuálne správy Späť na správy
USA: Tvrdenie KĽDR o novom zariadení na obohacovanie uránu je provokácia
Monday 22 November 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Soul 22. novembra (TASR) - Osobitný vyslanec Spojených štátov amerických pre Severnú Kóreu povedal, že tvrdenie Pchjongjangu, podľa ktorého tajne postavil nové zariadenie na obohacovanie uránu, je provokačné a je sklamaním, ale nie je to kríza ani prekvapenie.
Bosworth sa vyjadril dnes po stretnutí s juhokórejským ministrom zahraničných vecí Kim Sung-hwanom. Jeho návšteve predchádzala víkendová správa amerického jadrového vedca Siegfrieda Heckera, že Severná Kórea prevádzkuje 2000 nedávno dokončených centrifúg a tvrdí, že produkuje nízkoobohatený urán určený pre nový reaktor.
Severokórejské vyhlásenie je podľa amerického vyslanca "sklamaním" a "ďalším v sérii provokačných krokov", ale obaja, on aj šéf juhokórejskej diplomacie, toto odhalenie zľahčovali.
Bosworth povedal, že Washington "sleduje a analyzuje" severokórejské "snahy produkovať obohatený urán už istý čas".
Hecker je bývalý riaditeľ amerického jadrového laboratória v Los Alamos a má pravidelne vzácnu možnosť nahliadnuť do utajovaného severokórejského programu. Povedal, že nedávno počas návštevy jadrového komplexu v Jongbjone ho zobrali do malého priemyselného zariadenia na obohacovanie uránu, ktoré bolo vybudované tajne a mimoriadne rýchlo.
Nie je jasné, prečo sa Severná Kórea rozhodlo odhaliť utajované zariadenie. Jednou z možností je získať ústupky v jadrových rozhovorov, inou potreba podporiť predpokladaného nástupcu vodcu krajiny Kim Čong-ila. Je však možné aj to, že komunistický štát to myslí vážne s produkciou jadrovej elektriny.
Severokórejčania Heckerovi počas návštevy zariadenia zdôraznili, že centrifúgy sú funkčné. Hoci si to nemohol overiť, povedal, že "to nebolo v rozpore s tým, čo sme videli".
Zdroj: Associated Press
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona