Aktuálne správy Späť na správy
Rusko a aliancia sú opäť k sebe bližšie, NATO má novú desaťročnú stratégiu
Sunday 21 November 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Lisabon 21. novembra (TASR) - Prelomovým vo vzťahoch k Rusku a prelomovým v stanovení nových strategických priorít pre nasledujúce desaťročie sa dá otitulkovať v sobotu ukončený summit členských krajín Severoatlantickej aliancie.
Posunutie vzťahov bývalých súperiacich strán na novú úroveň a ďalšie zbližovanie s Moskvou charakterizovalo dvojdňový summit NATO, ktorého sa zúčastnil aj ruský prezident Dmitrij Medvedev. Ruský politický líder označil podujatie za "historické", nemecká kancelárka Angela Merkelová pridala pomenovanie "míľnik" a generálny tajomník Anders Fogh Rasmussen ho nazval "ozajstným prelomom".
NATO dokonca pozvala Rusko, aby preskúmalo možnosti, ako byť súčasťou systému protiraketovej obrany, "ktorá by po vytvorení siahala od Vancouveru po Vladivostok". Rusko túto ponuku prijalo, no podľa expertov to bude v budúcnosti spolupráca, založená na prepojení systémov na základe výmeny informácií. "Oteplenie" vzťahov po studenej vojne poznačil rusko-gruzínsky konflikt spred dvoch rokov, no cez víkend ukončený summit naznačil jasné opätovné zbližovanie. Rusko by dokonca malo na svojom území pomôcť s dodávkami nevojenského materiálu do Afganistanu pre misiu ISAF a pre tieto účely by mali byť pripravené pomôcť aj jeho helikoptéry.
Nová schválená stratégia, ktorej súčasťou je aj vybudovanie protiraketového štítu, bude podľa Rasmussenových slov "verziou NATO 3.0". Postuláty o poslaní aliancie musia zodpovedať hrozbám súčasnosti, pretože napríklad kyberterorizmus v roku 1999, kedy predchádzajúca stratégia uzrela svetlo sveta, existoval len v marginálnej podobe, pričom dnes predstavuje vážnu hrozbu nielen pre samotné NATO, ale aj pre jednotlivé členské štáty.
Nasledujúce roky sa dotknú aj reorganizácie administratívnej zložky aliancie a škrty budú istotne viditeľné. Odborníci odhadujú zúženie aparátu až o 5000 pracovných miest, pričom šesť z trinástich oficiálnych sídel sa uzatvorí. Zatiaľ však nie je jasné, ktoré to budú, čo znamená, že v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch bude nasledovať tvrdý boj a lobizmus zo strany členských štátov za zachovanie toho ktorého ústredného orgánu. Prepúšťanie sa vážne dotkne aj 14 agentúr, ktoré zabezpečujú každodenný chod aliancie.
Lídri 28 členských krajín sa dohodli aj na sťahovaní vojakov z Afganistanu, ktoré by podľa predbežných odhadov malo byť ukončené do roku 2014, vtedy by už žiadna úroveň riadenia v krajine nemala byť v ruke vojsk NATO. To však neznamená, že z krajiny odídu všetci vojaci NATO - zložky by mali byť aj po tomto čase prítomné, no ich misiou bude už len výcvik potenciálnych adeptov na miesta v afganskej polícii a armáde.
Nasledujúci summit NATO sa uskutoční o dva roky v Spojených štátoch, miesto ani presný termín však ešte nie sú známe.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona