Aktuálne správy Späť na správy
V Lisabone sa v piatok začne jeden z najdôležitejších summitov v histórii NATO
Thursday 18 November 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Lisabon 18. novembra (TASR) - Jeden z najdôležitejších summitov v dejinách Severoatlantickej aliancie - tak nedávno označil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen stretnutie lídrov dvadsaťosmičky, ktoré sa v piatok začína v portugalskom Lisabone.
Na dvojdňový summit prijal pozvanie aj ruský prezident Dmitrij Medvedev, keďže jedným z hlavných bodov spoločnej diskusie majú byť vzťahy medzi alianciou a Ruskom.
Členské krajiny NATO sa budú snažiť presvedčiť Rusko, aby sa po rokoch prenieslo cez tradičné bipolárne chápanie globálnej bezpečnosti a aktívnejšie sa podieľalo na príprave protiraketovej obrany v Európe.
Celý vzdušný priestor nad územím členských štátov NATO by mal kontrolovať štít proti raketám krátkeho a stredného doletu. Podľa odhadov by tento projekt mal stáť približne miliardu eur: 200 miliónov zo spoločného rozpočtu aliancie a zvyšných 800 miliónov proporčne od členských štátov.
Rusko zatiaľ spoluprácu v tomto smere neprisľúbilo, ale podľa signálov zo zákulisia by sa pevnejší stisk rúk medzi Východom a Západom mohol stať cez víkend realitou. Od roku 2002, kedy vznikla Rada NATO - Rusko, by tak mohlo dôjsť k jednému z najvýznamnejších prelomov vo vzájomných vzťahoch.
Kapitolou, ktorá by sa mala počas summitu uzavrieť, je nová strategická koncepcia NATO na nasledujúcich desať rokov. Posledná takáto stratégia bola vypracovaná v roku 1999, teda ešte pred útokmi na New York z 11. septembra 2001.
Za vyše desať rokov sa bezpečnostná situácia vo svete veľmi zmenila a NATO potrebuje túto zmenu reflektovať. Koncepcia má nanovo definovať samotné opodstatnenie aliancie a potenciálne bezpečnostné hrozby pre jej členov. Vypracovali ju 12 experti z rôznych členských štátov pod vedením niekdajšej šéfky americkej diplomacie Madeleine Albrightovej. Dokument sa tvoril rok a mal by byť schválený práve na lisabonskom summite.
Okrem vzťahov Rusko - NATO, protiraketového štítu a schválenia strategického dokumentu aliancie sa bude na summite diskutovať aj o aktuálnych vojenských operáciách. Operácia ISAF v Afganistane je najdôležitejšou skúškou aliancie za posledné roky, ktorá preverí jej schopnosti a môže výrazne ovplyvniť jej kredibilitu.
Bezpečnostná situácia v Afganistane sa za posledný rok zhoršila a zdá sa, že sila Talibanu nepoľavuje. Afganský prezident Hámid Karzaj, ktorý sa na summite tiež zúčastní, má záujem s povstalcami rokovať.
Predstava ďalšieho delegáta summitu, prezidenta Spojených štátov Baracka Obamu, zase spočíva vo výraznom zvýšení počtu vojakov, rýchlom zacvičení afganských bezpečnostných zložiek a odchode medzinárodných síl.
Predmetom rokovaní bude teda to, akú úlohu majú zohrávať medzinárodné jednotky v Afganistane a kedy sa majú stiahnuť.
V operácii ISAF v súčasnosti pôsobí aj 314 slovenských vojakov, pričom vláda nedávno sľúbila zvýšenie ich počtu o niekoho desiatok. Táto téma sa preto priamo dotýka aj Slovenska, jeho armády a rozpočtu. Záujmy Slovenska ako člena NATO bude na summite zastupovať prezident Ivan Gašparovič.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona