Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Galko a Lipšic odhalili v Slovinsku pamätník slovenským vojakom

Bratislava/Loča 15. novembra (TASR) - Minister obrany SR Ľubomír Galko (SaS) dnes v Slovinsku spolu so šéfom rezortu vnútra Danielom Lipšicom (KDH) slávnostne odhalili pamätník na pamiatku všetkých slovenských vojakov, ktorí v roku 1915-1917 padli v bojoch na Sočskom fronte.

"Sme poslednou krajinou, ktorá takýmto spôsobom vzdala úctu a hold vojakom, ktorí bojovali na tomto fronte v 1. svetovej vojne. Som veľmi rád, že sa to podarilo uskutočniť v duchu, že dnes môžem povedať, že sa podarilo splatiť historickú dlžobu, ktorú sme mali nielen voči slovenskej verejnosti, histórii, ale aj voči našim vojakom, ktorých množstvo padlo v zahraničí počas prvej svetovej vojny," povedal šéf rezortu obrany.

Ďalej pripomenul, že keď nastupoval do funkcie ministra obrany SR, deklaroval snahu maximum svojho času stráviť medzi vojakmi a urobiť všetko pre to, aby sme nezabúdali na našu históriu. "...aby sme nikdy nezabúdali, že za to, že dnes môžeme žiť v pokoji a v mieri, a to nielen na Slovensku, ale aj v rámci celej Európy, niekomu vďačíme. Vďačíme za to vojakom, ktorí neváhali obetovať to najcennejšie, čo mali, svoje životy, preto, aby sme tu aj my mohli dnes takto stáť a mohli na nich spomínať," podčiarkol. Podľa jeho slov je potrebné i v dnešnej dobe neustále zdôrazňovať, že mier je veľmi krehká vec a denno-denne treba vynakladať obrovské úsilie na jeho udržanie.

"Som veľmi rád, že v Slovinsku otvárame prvý pamätník slovenským vojakom, ktorí bojovali v 1. svetovej vojne v uniformách rakúsko-uhorskej armády," skonštatoval minister Lipšic. Pripomenul, že napriek tomu, že všetci chceme mier a túžime po ňom, zároveň vieme, že musíme byť pripravení na obranu našich vlastí a slobody. "Ak chceme mier, musíme byť pripravení brániť hodnoty v ktoré veríme, v hodnoty, ktoré nás koniec koncov spojili v Európskej únii," vyjadril sa.

Odhalenie tohto pamätníka bolo podľa slovinskej ministerky obrany Ljubice Jelušic mimoriadnou príležitosťou, aby sme si spomenuli, že Slovákov a Slovincov spája nielen spoločná história, ale aj prítomnosť. "Spoločná história v tom, že sme bojovali v šíkoch tej istej armády, ale to čo je pre nás najdôležitejšie je v prítomnosti tá chvíľa, že Slováci a Slovinci sa nachádzajú na mnohých spoločných miestach," pripomenula s tým, že spolupracujem v Bosne a Hercegovine a v minulosti sme boli spolu aj v Kosove.

Ako z histórie priblížil riaditeľ Vojenského historického múzea Miloslav Čaplovič v čase prvej svetovej vojny bolo z územia Slovenska zmobilizovaných 400.000 vojakov, ktorí tvorili zhruba jednu sedminu vtedajšieho obyvateľstva. "Domov sa nevrátilo 61.000 z nich a ďalších 69.000 bolo ťažko zranených," zdôraznil. Pripomenul, že v rámci rakúsko-uhorskej armády Slováci predstavovali zhruba štyri percentá a medzi vojakmi, ktorí sú v Slovinsku pochovaní je teda aj množstvo Slovákov. Zároveň pripustil i možnosť, že proti sebe na bojisku mohli v niektorých prípadoch stáť i na opačných stranách.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt