Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Dánsko: Šéf EK Barroso očakáva, že USA navrhnú prísnejšie znižovanie CO2

Kodaň 17. decembra (TASR) - Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes vyjadril očakávanie, že USA v Kodani sprísnia svoj návrh na znižovanie emisií, spôsobujúcich globálne otepľovanie.

"Naozaj očakávam, že oznámia vyššie záväzky," povedal Barroso novinárom. "Prezident Obama nepríde len potvrdiť to, čo už majú v návrhu zákona," dodal predseda EK.

Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová sa dnes pokúsila prekonať patovú situáciu na rokovaniach OSN o klimatických zmenách v Kodani. Krátko pred koncom klimatickej konferencie OSN Predstavila totiž záväzok, ktorý pomôže zhromaždiť 100 miliárd dolárov ročne do roku 2020 na podporu chudobným krajinám sveta. Ministerka však neoznámila žiaden ďalší návrh na znižovanie emisií.

USA sa zaviazali, že nasledujúce desaťročie znížia emisie o 17 percent v porovnaní s množstvom z roku 2005, čo sa rovná zníženiu približne o tri percentá oproti roku 1990, ktorý využíva OSN na porovnanie.

Barroso vyhlásil, že rozhovory s ostatnými lídrami mu dodali dôveru v to, že bohaté národy sa dohodnú na sume desať miliárd dolárov ročne pre chudobné krajiny, ktoré im poskytnú v priebehu troch rokov - teda ešte pred tým, ako v roku 2013 vstúpi do platnosti nová klimatická dohoda.

Tento krok má pomôcť chudobným krajinám pripraviť sa na dopady globálneho otepľovania, znížiť nárast svojich vlastných emisií a má tiež ukázať, že bohaté štáty dokážu viac než len hovoriť slová.

Európska únia sa zaviazala, že poskytne približne 3,5 miliardy dolárov ročne v rokoch 2010-2012. Japonsko v stredu oznámilo, že zvýši svoju podporu približne na päť miliárd dolárov ročne v podobe verejných a súkromných financií.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt