Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

USA ponúkli Sudánu vyradenie zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus

Washington 8. novembra (TASR) - Spojené štáty vyškrtnú Sudán zo svojho zoznamu štátov podporujúcich terorizmus, ak sa dve januárové referendá o nezávislosti uskutočnia transparentne a v dohodnutom termíne. Túto ponuku predostrel počas nedeľňajších rokovaní so sudánskymi predstaviteľmi americký senátor John Kerry, ktorý je predsedom výboru pre zahraničné vzťahy. USA podmieňujú vyňatie Sudánu zo zoznamu uskutočnením referenda v plánovanom termíne a rešpektovaním jeho výsledkov vládou, ktorá sídli na severe. V hlavnom referende sa bude 9. januára hlasovať o oddelení južného Sudánu od severnej časti krajiny. Juhosudánski politici trvajú na tom, že hlasovanie sa musí uskutočniť. Očakáva sa, že jeho výsledok bude v prospech odtrhnutia.

Samostatné referendum o tom, či bude súčasťou severného alebo južného Sudánu, sa uskutoční tiež 9. januára v spornom regióne Abyei bohatom na ropu.

Oba plebiscity sú výsledkom Komplexnej mierovej dohody z roku 2005, ktorá ukončila 21-ročnú občiansku vojnu medzi prevažne moslimským severom a kresťanským juhom a vyžiadala si približne dva milióny mŕtvych.

Dohoda okrem iného predpokladala vytvorenie vlády národnej jednoty v Chartúme a miestnej vlády na juhu, ktoré by vládli do termínu referenda. Obe strany sa však nevedeli dohodnúť na otázkach ako sú priebeh hraníc, hlasovacie práva a kontrola regiónu Abyei.

Sudán sa dostal na americký zoznam štátov podporujúcich terorizmus v roku 1993 po tom, čo bol obvinený z poskytovania útočiska rôznym islamistickým skupinám vrátane teroristickej siete al-Káida a jej vodcovi Usámovi bin Ládinovi. O štyri roky neskôr uvalili USA na Sudán komplexné ekonomické, obchodné a finančné sankcie za jeho pokračujúcu podporu terorizmu. Samostatné sankcie prišli v roku 2007 pre konflikt v regióne Dárfúr.

Ponuka amerického prezidenta Baracka Obamu odstrániť Sudán zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus by sa mohla splniť už v júli 2011. Sankcie týkajúce sa Dárfúru, ktoré Obama predĺžil 1. novembra o ďalší rok, by mali zostať, kým vláda v Chartúme nedosiahne pokrok pri riešení tamojšej humanitárnej situácie. OSN odhaduje, že v občianskej vojne tam od roku 2003 zomrelo asi 300.000 ľudí.

Zdroj: AP, BBC

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt