Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

USA: Voľby v USA sú záverom aj pre kalifornského guvernéra Schwarzeneggera

Sacramento 2. novembra (TASR) - Po takmer siedmich rokoch končí na poste kalifornského guvernéra Arnold Schwarzenegger, ktorého volebné obdobie uzavrú dnešné voľby v USA.

Zostáva otvorenou otázkou, čo bude bývalý kulturista a hollywoodsky herec robiť po svojom odchode z úradu začiatkom roku 2011 - či bude ďalej politicky aktívny, vráti sa k filmovaniu, alebo začne celkom novú kariéru.

O politických rozhodnutiach kalifornského guvernéra niekedy diskutovali aj politici v jeho vlasti - v Rakúsku. Bilancia Schwarzeneggerovho volebného obdobia pôsobí nanajvýš pestro.

Kvôli manželstvu s Mariou Shriverovou bol Schwarzenegger previazaný s "klanom Kennedyovcov" a ako republikán sa držal kurzu, v ktorom boli tak liberálne prvky, ako aj pozície zástancov tvrdej konzervatívnej línie. Dostalo sa mu za to kritiky z rôznych strán. Guvernérovi priťažila aj zložitá finančná situácia Kalifornie a hospodárska kríza. Dávno zmizli ležérny švih a čaro, s ktorými teraz 63-ročný Schwarzenegger celkom v štýle akčných hrdinov prevzal v roku 2003 "zlatý štát".

V Rakúsku vyvolal rozruch najmä jeho postoj k rozsudkom smrti. Keď pred piatimi rokmi odmietol žiadosti o milosť, viaceré politické subjekty v Štajersku žiadali premenovanie Schwarzeneggerovho štadióna v Grazi. Guvernér však tomu sám predišiel, vrátil mestu čestný prsteň a zakázal použiť svoje meno pre štadión.

V inej spoločensko-politickej otázke, pretrvávajúcom boji za homosexuálne manželstvá v Kalifornii, sa však bývalý herec postavil proti mnohým republikánskym straníckym kolegom.

Ako "liberál" sa nakoniec Schwarzenegger homosexuálov zastal. Hovoril o slobode a rovnosti pre každého, hoci v roku 2004 zastavil sobáš homosexuálov prostredníctvom najvyššieho súdu.

Najviac protestov však vyvolala guvernérova finančná politika. Napriek sľubom zvýšil dane a výrazne znížil výdavky na sociálne účely, zdravotníctvo, školstvo. Úradníci museli ísť na nútenú dovolenku, nezamestnanosť v Kalifornii stúpla na 12 percent.

Úspechy si však Schwarzenegger môže pripísať v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky. V týchto otázkach sa dištancoval od Washingtonu, kde vtedy ešte vládol neokonzervatívec a jeho republikánsky kolega George W. Bush.

Schwarzenegger urobil z Kalifornie "predjazdca" v Spojených štátoch a v otázkach životného prostredia zaviedol prísnejšie pravidlá. V súčasnosti Kalifornia v Spojených štátoch vedie v rozvoji a využití obnoviteľných energií.

Po triumfálnom víťazstve v roku 2003 sa o Schwarzeneggerovi hovorilo ako o možnom kandidátovi na post prezidenta, ale to by sa musela zmeniť americká ústava. Tá neumožňuje kandidovať človeku, narodenému v zahraničí. Teraz sa už Schwarzeneggerovo meno v tejto súvislosti nespomína.

Zdroj: APA

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt